Pes Niki pomohol colníkom odhaliť nelegálny tabak a cigarety

0 870

Banskobystrickí colníci našli počas kontroly zameranej na používanie elektronickej registračnej pokladnice (ERP) v Heľpe na Horehroní nelegálne cigarety a tabak. Zaňuchal ich služobný pes Niki.

Počas víkendu (22.-23.10.) vykonali colníci Stanice colného úradu Banská Bystrica v obci Heľpa kontrolu zameranú na používanie ERP.

„Po zakúpení tovaru za účelom overenia, či daňový subjekt eviduje tržbu v pokladnici a či doklad ňou vyhotovený spĺňa všetky náležitosti podľa zákona, zistili, že nákup nebol zaevidovaný v ERP, a teda nebol vydaný ani pokladničný doklad potvrdzujúci registráciu prijatej platby. Týmto konaním sa podnikateľ dopustil správneho deliktu, za čo mu uložili pokutu vo výške 330 eur,“ konštatovala dnes Katarína Podhorová, vedúca organizačného oddelenia Colného úradu Banská Bystrica.

Podľa nej počas kontroly u tohto podnikateľa služobný pes Niki označil dve dodávky, v ktorých colníci našli 108 spotrebiteľských balení známych značkových cigariet, čo je 2160 kusov cigariet a tabak v celkovom množstve päť kilogramov, balený v igelitových vreckách po jednom kilograme. Cigarety a tabak boli ukryté v prednej časti vozidiel.

„Cigarety neboli opatrené kontrolnými známkami a tabak bol bez akéhokoľvek označenia zabalený v igelitových vreckách. Vzhľadom na podozrenie z daňového úniku a zo spáchania trestného činu pre porušovanie predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru bol prípad postúpený Kriminálnemu úradu finančnej správy. V prípade preukázania viny hrozí páchateľovi trest odňatia slobody na jeden až päť rokov,“ dodala Podhorová.

TASR
Ilustračné foto: TASR