Pes mačku nezožerie. Ak je mŕtva, najskôr ju zabil človek

2

Bratislava 20. novembra (Útulkovo.sk) – Mali ste doma mačku a zmizla vám? Ak sa bojíte, že ju zožrali psy, takmer určite sa mýlite. Útulkovo.sk zisťovalo fakty a mýty o skutočných vzťahoch psov a mačiek.

„Pes by mačku nezožral, vidí v nej skôr nepriateľa ako korisť,“ reagovala chovateľka mačiek Alexandra Pavelková na otázku, či sa stáva, že psy mačku roztrhajú a zožerú. „Mačka v podstate nemá prirodzeného predátora okrem človeka, s autom alebo strelnou zbraňou, a psa,“ uznáva. „Ale človek by mŕtvolku mačky nechal tak a pes len roztrhal,“ konštatovala.

Zároveň pripomenula príbeh mladej ženy, ktorej sa stratilo mača a dlho sa trápila, kde asi zmizlo. Našla dokonca pozostatky nejakého zvieraťa, posúdiť, či išlo naozaj o jej mača sa však nedalo.

Mnohí ľudia si myslia, že na malé mačatá však môže na krajoch miest a v dedinách zaútočiť nejaká lasicovitá šelma – tchor, lasica, ktoré sa dostanú prakticky všade, prípadne kuny, ktoré nie tak zriedka hniezdia v zime na povalách a v šopách. Podľa lesníkov kuna mačku napadnúť môže.

„Čo sa týka veľkej mačky, pochybujem, že by si na ňu kuna trúfla a vyhrala, ale vylúčiť sa to nedá,“ upozornila chovateľka. Ako dodala, pozná aj zriedkavé prípady, keď mačku alebo malého psíka uchytí dravý vták. „Ten však nikdy nehoduje na mieste, ale odnesie si korisť niekam, kde je to bezpečné,“ dodala s tým, že dravé vtáky vedia, že mačky majú pazúry a zranenia od nich sa im dlho hoja.

Ak vám však zmizne vaša obľúbená „cica“ a neviete ju nikde nájsť, dôvod môže byť prozaický. Ak nebola kastrovaná, mohla sa vybrať za hlasom hormónov. „Šanca, že sa vráti, je malá, lebo práve takáto ´oblbnutá´ mačka najskôr podbehne pod auto alebo ju roztrhá pes, lebo si nedáva pozor,“ uzavrela Pavelková.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: Útulkovo.sk