Psa a mačku ochránite pred bodnutím osy alebo včely domácim repelentom

0

Bratislava 4. septembra (TASR) – Uštipnutie osou alebo včelou môže byť nepríjemné nielen pre človeka, ale aj pre psy a mačky. Veterinárny lekár však pripomína, že domáceho miláčika možno pred bodavým hmyzom jednoducho ochrániť.

„V prvom rade by som aj v tomto období, a samozrejme vždy počas leta, odporúčal preventívne používať antiparazitné obojky, ktoré odpudzujú lietajúci hmyz,“ uviedol veterinárny lekár Pavol Čech. Ak takéto obojky nemáme, pomoc poskytne aj domáci repelent. „V pol litri horúcej vody vylúhujeme jedno vrecko rozmarínu. Do vychladnutého a scedeného odvaru potom pridáme jednu lyžičku vínneho octu a takouto vodičkou psa alebo mačku pravidelne postriekame,“ radí Čech.

V prípade, že psa alebo mačku predsa len uštipne včela či osa, je podľa Čecha potrebné miesto bodnutia ochladiť ľadom, potrieť gélom zmierňujúcim poštípanie hmyzom, poprípade čerstvým cesnakom. „Pokiaľ by bol opuch v blízkosti dýchacích ciest, urýchlene treba vyhľadať pomoc veterinárneho lekára,“ upozornil Čech. „Ak nie je ihneď dostupný, pred cestou do ambulancie urobte zvieraťu studený zábal a podajte tabletku Dithiadenu,“ dodal.

TASR
Foto: TASR/AP