Kliešťová sezóna je plnom prúde, chráňte svoje psy a mačky

0

Bratislava 19. apríla (Útulkovo.sk) – Pozor na kliešte! S príchodom teplejšieho počasia sú nebezpečenstvom nielen pre ľudí, ale aj pre psov a mačky. Infikovaný kliešť je pre zvieratá veľmi nebezpečný. Prenáša mnohé nebezpečné infekčné choroby. Niektoré z nich sú dokonca prenosné na človeka.

Podobným prípadom nebezpečného parazita je blcha, ktorá v dospelosti dokáže naklásť až 1500 vajíčok za mesiac a schopnosť jej rozmnožovania je veľmi veľká. Bytové zvieratá často prinesú domov blchy a tie sa v domácom prostredí rýchlo množia.

Blchy spôsobujú zvieratám rôzne zdravotné problémy, napríklad alergiu na blšie uhryznutie alebo prenos pásomnice psej. Preto je vhodné psy a mačky odblšovať a odčervovať súčasne.

Aj komáre a bodavé muchy môžu domácemu miláčikovi spôsobiť veľmi nepríjemné ochorenia, najčastejšou je dirofilarióza – srdcová a podkožná červivosť.

vodný pes sliediè majite¾ka rasa španiel psie mláïatá šteòatá psy domáci miláèikovia zvieratá po¾ovné rasy

„Chovateľom odporúčam dve možnosti. Jednou je použitie antiparazitných obojkov s dlhou účinnosťou 7 až 8 mesiacov. Druhou možnosťou je pravidelná aplikácia spot-on preparátov. V tomto prípade je potrebné dodržiavať správnu frekvenciu opakovaného aplikovania a to je raz mesačne,“ uviedol veterinár Branislav Bajužík v súvislosti s ochranou psov a mačiek pred parazitmi.

Dnes je už na trhu niekoľko antiparazitných prípravkov, ktorými viete bezpečne chrániť svojich domácich miláčikov pred neželanými parazitmi. Obojky, ktoré dostanete kúpiť v obchodoch s chovateľskými potrebami alebo u svojho veterinára, už majú schopnosť dlhodobo chrániť zviera, sú vodeodolné, vhodné aj pre šteňatá a mačiatka a spoľahlivo odpudzujú a zabíjajú kliešte a blchy.

pes strapec višní

Rovnako je to aj s používaním pipetiek (spot-on prípravkov), ktorých účinok je jeden mesiac, preto treba myslieť na pravidelnú aplikáciu tohto prípravku na kožu zvieraťa. Pipetky spoľahlivo odpudzujú kliešte, komáre a bodavé muchy ešte predtým, ako sa prisajú alebo poštípu.

Výskyt kliešťov obyčajne začína v skorých jarných mesiacoch a končí na jeseň. Avšak pod vplyvom globálneho oteplenia sa tento interval predlžuje a bežne môžeme nájsť kliešťa na psoch a mačkách aj v novembri, decembri, či februári. Informácie poskytla Bronislava Švrčková z Agentúry Advantage.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: TASR/AP, František Iván

Súvisiace články:
Pes môže angínu preniesť aj na človeka
Viac>>

Čokoláda je pre psa jedovatá, aj koláč
Viac>>