Pes a mačka nie sú vhodné darčeky! Po Vianociach končia často na ulici

0 2304

Bratislava 22. decembra (Útulkovo.sk) – Buďte zodpovední! Pes a mačka, nie sú v žiadnom prípade vhodným vianočným darčekom. „Ide o živého tvora, ktorý s nami strávi minimálne 10 ďalších spoločných rokov, treba si to zvážiť,“ apelovala Simona Vinczeová z Občianskeho združenia Pes v núdzi.

Ak sa rodičia predsa rozhodnú darovať dieťaťu pod stromček živé zvieratko, je potrebné si uvedomiť zodpovednosť, ktorá starostlivosť o zvieratko prináša. „Je to záväzok, ktorý by si mal každý premyslieť,“ zdôraznila.

Zviera je vhodný darček pre ľudí, ktorí sú na to pripravení. „Je jedno či na Vianoce, či v lete. Ľudia vyhadzujú zvieratá počas celého roka, po Vianociach, či po prázdninách je to asi intenzívnejšie,“ uviedla Viktória Michalská z OZ Túlavá labka, ktorá tiež neodporúča zviera ako vianočný darček. Rodičia by podľa nej nemali dávať deťom živé darčeky, ktoré potom končia, v lepšom prípade, v útulkoch.

Pred adopciou si musí každý premyslieť, či je na zviera pripravený, koľko času to obnáša. „Treba myslieť, čo bude so zvieratkom, keď sa pôjde na dovolenku a hlavne, že za zvieratko je zodpovedný dospelý človek a nie dieťa,“ prízvukovala Michalská s tým, že dieťa bude zvieratko vždy chcieť, ale zodpovednosť bude niesť rodič.

Podľa Vinczeovej treba pri zaobstaraní si zvieratka zvážiť aj vek dieťaťa, či je pripravené plne sa starať o živého tvora a neostane to len na rodičoch, a či to nie je len chvíľkový rozmar, ktorý ho po čase prejde. „Ak predsa na tom trvajú, v útulkoch čaká mnoho šteniatok, mačiatok i dospelých jedincov, čo tak obhliadnuť sa po niektorých z nich?“ ponúkla dobrovoľníčka.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto TASR/Roman Hanc