Panda veľká už nie je ohrozený druh, jej populácia rastie

0

Pandu veľkú, ktorá je jedným zo symbolov Číny, vyradili zo zoznamu ohrozených živočíšnych druhov – vďaka tomu, že sa jej populáciu darí úspešne rozširovať. Oznámil to Medzinárodný zväz ochrany prírody (IUCN), ktorý citovala agentúra AP.

Panda veľká (Ailuropoda melanoleuca) je aktuálne klasifikovaná ako „zraniteľný“ druh. Počet pánd veľkých predstavuje podľa najnovšieho sčítania 1864 dospelých jedincov, uvádza IUCN, ktorý to pripisuje dôslednému vymáhaniu protipytliackych zákonov a rozširovaniu chránených území.

Počet pánd veľkých bol v 80. rokoch 20. storočia odhadovaný na menej než 1000 kusov. Mnohé z nich venovala čínska vláda ako gesto dobrej diplomatickej vôle do zoologických záhrad v zahraničí. Prvú rezerváciu pre pandy veľké zriadila Čína v spolupráci so Svetovým fondom na ochranu prírody (WWF) v roku 1980.

IUCN však zároveň varuje, že v dôsledku klimatických zmien sa v nasledujúcich 80 rokoch predpokladá zánik vyše 35 percent prírodného prostredia pánd, čo by sa mohlo podpísať pod ďalší pokles ich populácie.

Na zoznam ohrozených druhov IUCN sa zároveň dostala gorila horská (Gorilla beringei), najväčší primát na svete.

TASR