Otrávených dravcov na juhozápade Slovenska pribúda

0
FOTO: PZ SR

Pri obci Neded v okrese Šaľa sa našli ďalšie štyri uhynuté dravce.

Ide o orliaky morské, vzácny a ohrozený druh, ktorého spoločenská hodnota je vyčíslená na 5990 eur. Na Slovensku bolo vlani zaznamenané hniezdenie 21 párov. „Jedného zo štyroch uhynutých orliakov morských sme spoznali podľa krúžku. V roku 2016 ho krúžkoval predseda Ochrany dravcov na Slovensku Jozef Chavko v hniezde v priamej blízkosti nálezu otrávených orliakov. Ďalšie dva mŕtve orliaky tvorili s najväčšou pravdepodobnosťou pár z neďalekého hniezda. Hniezdenie preto bude neúspešné,“ povedal Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.

Vo štvrtok 22. marca a o deň neskôr bol na poli medzi obcami Veľký Cetín a Branč v okrese Nitra nájdený uhynutý orol kráľovský, ale aj myšiaky horské a líšky. Dravce boli pravdepodobne otrávené. Vyšetrovateľ Odboru kriminálnej polície v Nitre začal trestné stíhanie vo veci zločinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov, zločinu nedovolenej výroby a držania jadrových materiálov, rádioaktívnych látok, vysoko rizikových chemických látok a vysoko rizikových biologických agensov a toxínov a prečinu pytliactva. V prípade dokázania viny hrozí páchateľovi trest odňatia slobody na jeden až šesť rokov.

Posledné štyri prípady otráv od decembra minulého roka boli zaznamenané pri obciach Diakovce v okrese Šaľa, Lakšárska Nová Ves v okrese Senica, Branč – Malý Cetín v okrese Nitra a v obci Neded v okrese Šaľa. „Apelujeme na ľudí, a zvlášť v týchto katastroch, aby si dávali pozor a venčili psov iba na vôdzke. V lokalitách pri obciach Branč a Neded ešte pokračujú kontroly. Ohlásené prípady preverujeme v spolupráci so štátnymi orgánmi, zároveň vykonávame aj preventívne terénne kontroly,“ povedal Veselovský.

Ochranári žiadajú verejnosť, aby v prípade nálezu uhynutých dravcov kontaktovala políciu, Štátnu ochranu prírody alebo Ochranu dravcov na Slovensku. Zároveň privítajú aj informácie, ktoré by mohli viesť k odhaleniu páchateľa. „Aj vďaka projektu Life Pannon Eagle a prehĺbeniu spolupráce s políciou sa zintenzívnilo odhaľovanie týchto prípadov,“ tvrdí Veselovský.