Osem z desiatich ľudí v meste má psa, 40 percent z nich ho zle kŕmi

0

BRATISLAVA – Až 83 % obyvateľov miest nad 25-tisíc obyvateľov má doma psa. Takmer každý druhý pes dostáva nevhodnú a nevyváženú stravu. To môže mať negatívny vplyv na ich organizmus a môže spôsobiť zdravotné problémy.

Najlepšou prevenciou je vhodne vyvážená strava pre psy.

Exkluzívny prieskum pre spoločnosť Royal Canin poukázal na život psov v mestách. Mesto nepredstavuje pre psy prirodzené prostredie, pretože ich až štyrikrát vyvinutejšie zmysly v ňom trpia. V mestskom prostredí pôsobí na psy neustály sled stresových situácií, permanentne sú vystavené silnému hluku, znečistenému ovzdušiu, neprirodzenému terénu a ďalším negatívnym podnetom.

Následný oxidatívny a fyziologický stres, ktorý u psov vzniká, pôsobí deštruktívne na ich organizmus. Navyše až 40 % majiteľov psov dáva podľa prieskumu pre spoločnosť Royal Canin psom zvyšky ľudskej stravy. „Nezdravé prostredie a nevhodná strava môžu zapríčiniť poruchy trávenia, imunitného systému, problémy s kožou a so zubami. V najhoršom prípade sa môžu pridružiť aj degeneratívne poruchy mozgu alebo rôzne nádorové ochorenia,“ konštatoval pre Útulkovo.sk veterinárny lekár a konzultant pre klinickú výživu Ladislav Smatana.

graf1

Prevenciou proti uvedeným problémom je vyvážená strava pre psy, prispôsobená typu a životnému štýlu psa. Dôležité je uvedomiť si, že zatiaľ čo človek preferuje pestrú stravu, pes miluje stereotypy. Každopádne psovi a jeho tráviacemu traktu neprospieva „obohacovanie“ stravy o ľudské pokrmy. „Čo sa týka stravy, to dodržiavam, dvakrát denne dostáva granule. Ráno a večer. Pamlsky dostáva len z obchodov pre psy,“ prezradila o svojej sučke Zora Czoborová.

„Pes potrebuje nutrične vyváženú stravu, doslova šitú na mieru. Pokiaľ bude pes dostávať pravidelne granule vhodné pre jeho rasu, vek, veľkosť a v neposlednom rade životný štýl, nebude musieť byť ničím iným dokrmovaný. Aj v hektickom mestskom prostredí potom môže mať zdravý a spokojný život,“ uzavrel Smatana.

Útulkovo.sk
Foto a graf: Royal Canin