Ornitológovia hľadajú, kto vykladá pasce pri Kolárove, ponúkajú odmenu

0

Ornitológovia ponúkajú odmenu 3000 za informácie o páchateľovi, ktorý na okraji obce Kolárovo (okres Komárno), umiestnil železné sklápacie pasce. V piatok (12.2.) v nej našli chyteného chráneného dravca myšiaka hôrneho.

Pasca mu rozsekala a zlomila nohu, museli ho utratiť. Neďaleko bola ďalšia pasca so zvyškami iného myšiaka. Prípadom sa zaoberá polícia, ktorá začala trestné stíhanie.

„Bolo začaté trestné stíhanie za pytliactvo, súbežne boli porušené viaceré zákony v súvislosti s týraním zvierat, ochranou prírody, ale aj všeobecného ohrozenia. Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody až do päť rokov…Apelujeme na občanov Kolárova, ktorí majú nejakú vedomosť o možnom páchateľovi, aby tieto skutočnosti oznámili polícii na známe číslo 158, alebo na naše pracovisko v Dunajskej Strede,“ uviedol Jozef Lengyel, zoológ Štátnej ochrany prírody SR.

Pre vysokú nehumánnosť a utrpenie je používanie železných sklápacích pascí zakázané vo všetkých štátoch Európskej únie. „Takto umiestnené pasce sú veľmi nebezpečné aj pre ľudí, pretože ich mohli nájsť deti a mohlo dôjsť k vážnym zraneniam. Žiaľ, aj v súčasnosti pretrvávajú nezmyselné a ničím nepodložené tvrdenia, že dravé vtáky sú príčinou poklesu malej zveri, ktoré často počúvame z úst niektorých poľovníkov,“ povedal Roman Slobodník z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

Ornitológovia v posledných rokoch evidujú značný nárast počtu prípadov vykladania otrávených návnad, nezákonného odstrelu chránených druhov dravcov a nálezy smrtiacich odchytových zariadení. „Vzhľadom k neustále sa opakujúcim prípadom sme sa rozhodli, že za poskytnutie informácií, ktoré povedú k odsúdeniu páchateľa v nedávnych prípadoch nelegálneho usmrtenia dravcov, poskytneme odmenu vo výške 3000 eur,“ doplnil Jozef Chavko, predseda organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

TASR
Ilustračné foto: TASR