Ornitológovia budú sledovať mláďatá haje červenej. Patria k ohrozeným

0
Ilustračná snímka

Úmrtnosť dravcov v prvom roku života je veľmi vysoká, dosahuje 50 až 70 percent.

Ornitológovia budú prostredníctvom vysielačiek sledovať tri mláďatá vzácnej haje červenej. Ide o kriticky ohrozený druh, na Slovensku hniezdi iba desať až 15 párov. Vysielačky dostali dve haje aj vlani v lete, obe majú byť v poriadku. Úmrtnosť dravcov v prvom roku života je veľmi vysoká, dosahuje 50 až 70 percent. Okrem prirodzených nebezpečenstiev ich ohrozujú aj otrávené návnady.

Haja červená patrí u nás k najviac ohrozeným druhom vôbec. Pre nízku početnosť jej populácie je tento druh veľmi zraniteľný a je ešte málo poznatkov o jej živote. Preto sme sa rozhodli, že označíme mláďatká vysielačkami aj tento rok,“ povedal Boris Maderič z Ochrany dravcov na Slovensku. Vysielačky od českých a rakúskych kolegov získali v rámci medzinárodnej spolupráce na ochranu tohto druhu.

Vysielačky dostali dve haje na Záhorí, ornitológovia ich nazvali Alex a Bony. Ďalšie mláďa vybavili vysielačkou v Ondavskej vrchovine, pomenovali ho Ondy. „Dve mláďatká hají, ktoré sme označili vysielačkami minulý rok, stále žijú. Jedna prezimovala v severovýchodnom Chorvátsku a druhá na veľké prekvapenie ornitológov pri Galante,“ priblížil Maderič.

Nie všetky označené haje však prežili. „Za posledných sedem mesiacov na území Rakúska, Česka a Slovenska zahynulo až šesť hají červených po konzumácií otrávených návnad. Z tohto sa počtu na Slovensku zistila otrava u troch jedincov. Všetky prípady stále vyšetruje polícia,“ upozornil Maderič. Otrávené dravce sa našli len vďaka vysielačkám. Podľa Maderiča je veľmi dôležité, aby sa prípady otráv už neopakovali a populácia tohto vzácneho a ohrozeného dravca dostala šancu na prežitie.