Od januára sa už nebudú musieť povinne čipovať všetky psy, mačky a fretky

0 2040

Bratislava 22. októbra (TASR) – Od januára 2014 už bude čipovanie psov, mačiek a fretiek, s ktorými majitelia necestujú mimo Slovenska alebo nie sú určené na predaj, dobrovoľné. Tieto zvieratá, ktoré ľudia chovajú doma, tak už nebudú musieť povinne čipovať.

Takúto úpravu zavádza do praxe novela zákona o veterinárnej starostlivosti. Schválilo ju dnes plénum Národnej rady (NR) SR cez pozmeňujúci návrh poslanca Smeru-SD Mariana Zahumenského k vládnemu zákonu o pomocných prípravkoch v ochrane rastlín.

Podľa Záhumenského mali byť do konca septembra tohto roku povinne začipované všetky psy, mačky a fretky. Európska komisia (EK) to však v rámci európskych pravidiel nevyžaduje a doteraz bola začipovaná možno tretina týchto zvierat. Veterinári pritom podľa poslanca začali za čipovanie pýtať príliš vysoké poplatky, preto do tohto systému navrhol zaviesť dobrovoľnosť. S výnimkou tých zvierat, ktoré sú určené na predaj, prípadne cestujú mimo územia Slovenska.

Samotný zákona o pomocných prípravkoch v ochrane rastlín ustanovuje podmienky uvádzania pomocných prípravkov v ochrane rastlín na trh, tiež podmienky ich používania. Zároveň upravuje aj podmienky kontroly a dohľadu nad dodržiavaním zákona a sankcie za porušenie povinností ustanovených v právnej norme.

TASR
Ilustračné foto TASR/AP