Ochrancovia prírody pomáhajú vzácnym kaniam vyviesť mláďatá

0
FOTO: TASR

Členovia mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku v týchto dňoch obchádzajú lány obilných polí v snahe odhaliť v nich hniezda vzácnych a ohrozených kaní popolavých.

Tie, na rozdiel od ostatných druhov dravcov, vychovávajú mláďatá priamo na zemi. Podľa ochrancov prírody sú preto vo väčšej miere ohrozené predátormi, najmä líškami a diviakmi, ale zničiť ich môžu i prudké dažde.

Pole s hniezdami kaní popolavých sa ochrancom prírody najnovšie podarilo odhaliť pri Chtelnici v okrese Piešťany. „Najväčším nebezpečenstvom je pre ne kombajn. Ten pri žatve nevynechá ani kúsok z porastu a mláďatá usmrtí. Od júna prechádzame vhodné oblasti juhozápadného Slovenska a pátrame. Existujú lokality, kde je ich výskyt častejší, ale zahniezdiť môžu naozaj kdekoľvek, obilných polí je veľa. Tento rok sme zamerali dve hniezda,“ povedal Michal Noga z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

Ako uviedol, na Slovensku hniezdi päť až 20 párov týchto vzácnych dravcov, nie všetky sa však ornitológom podarí v rozľahlých lánoch nájsť. Šanca na prežitie mláďat je pri tom bez pomoci človeka minimálna. „Lietať ešte nevedia a do žatvy ostáva už len niekoľko dní. Preto hneď po náleze hniezda informujeme miestne poľnohospodárske družstvo a Štátnu ochranu prírody SR. Našim cieľom je dohodnúť sa na spôsobe ochrany. Možností je viac. Ak mláďatám stačí do vyletenia len niekoľko dní, ideálne je žatvu oddialiť. Väčšinou sa však dohodneme na obkosení hniezda. Rodičia mláďatá neopustia, ale riziko zničenia hniezda sa ešte zvýši, pretože nepokosený lán obilia láka predátorov,“ vysvetlil Noga.

Pre ochrancov prírody nastane podľa jeho slov úľava až vtedy, keď uvidia mláďatá lietať nad poľom. „Teraz nastáva kaniam pravdepodobne najnáročnejší týždeň v ich živote a my si tiež neoddýchneme. Každý deň sme v kontakte s pracovníkmi poľnohospodárskeho družstva v Chtelnici, spolupráca s nimi je ukážková. Bez ich pomoci a tolerancie by tento rok kane popolavé na Slovensku nevyviedli ani jedno mláďa,“ povedal Noga.