Ochranári pritvrdili v boji proti vtáčej kriminalite

0 612

Vzácne orly kráľovské, sokoly rárohy či haje červené hynú na Slovensku zbytočne, rýchlo a bolestivo.

Zväčša požerú nelegálne otrávené návnady, upozornilo združenie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS). Používané jedy patria v Európskej únii medzi zakázané látky, sú nebezpečné pre ľudí i domácich miláčikov.

„Posledných desať rokov sa orly či sokoly stali takýmito obeťami zhodne v počte 19 jedincov,“ povedala Lucia Deutschová z RPS. V prípade orla kráľovského to podľa nej predstavuje „v podstate polovicu západoslovenskej populácie, ktorá je veľmi krehká“. „Už desať rokov jej sa nerozšírila ani o jediný pár,“ vysvetlila. Dravce pritom plnia v prírode dôležitú sanitárnu funkciu, požierajú uhynuté živočíchy.

Ochranári sa voči vtáčej kriminalite rozhodli zakročiť. Prichádzajú s projektom, ktorý má vyšetrovanie takejto nelegálnej činnosti urobiť efektívnejšie. Otrávené návnady a ich obete v teréne bude hľadať špeciálne vycvičený pes, vyšetrovaním sa bude zaoberať ministerstvo vnútra. Združenie si od toho sľubuje väčšiu prevenciu voči nelegálnemu tráveniu a tiež väčší počet odhalených prípadov.

Medzinárodný projekt sa oficiálne začal v októbri tohto roka pod skráteným názvom „LIFE PannonEagle“. Podporila ho Európska únia v rámci programu LIFE.