Objav 140 uhynutých tuleňov v Bajkale vedie k obavám z epidémie

0

Nález viac ako 140 uhynutých tuleňov v sibírskom Bajkalskom jazere zmiatlo vedcov a viedlo k obavám z epidémie u týchto vzácnych zvierat.

„Všetky zdochliny patrili dospelým a silným zvieratám, 80 percent z nich boli samice, ktoré čakali mladé,“ uviedli v piatok vo vyhlásení úrady z neďalekého mesta Irkutsk.

Podľa agentúry DPA sa odborníci už celé dni zaoberajú možnou príčinou hromadného úhynu.

Tulene bajkalské žijú iba v Bajkalskom jazere, najstaršom a najhlbšom jazere na svete, a sú jedným z mála sladkovodných druhov tuleňa. Ruské úrady odhadujú ich populáciu na približne 128.000 kusov. Ich lov je prísne obmedzený od roku 1980.

Koncom 80. rokov minulého storočia uhynulo odhadom 7500 tuleňov pri prepuknutí psinky, ktorá sa bežne spája s domácimi psami.

Aj keď súčasná situácia by nemala predstavovať riziko pre ľudí, štátna prokuratúra varovala miestnych obyvateľov, aby neprichádzali do kontaktu s tulením mäsom. Miestne médiá totiž predtým informovali, že niektorí ľudia v oblasti kŕmia tulením mäsom psy.

Podľa prvých analýz tulene uhynuli po zástave srdca, uviedla agentúra TASS s odvolaním sa na Sergeja Grochotova z veterinárneho úradu v Irkutsku.

Ochrancovia prírody tiež skúmali žalúdky tuleňov a ich tráviace trakty, ktoré boli prázdne, čo naznačovalo podvýživu. Vedci teraz skúmajú vzorky vody a zvieratá na nižšom stupni potravového reťazca, aby prišli na koreň problému.

Endemické tulene sú jednou z mnohých atrakcií Bajkalského jazera – populárnej turistickej zastávky pri Transsibírskej železnici.