Nový Zéland: Poisťovne riešili aj uhryznutie tuleňom či zranenie úhorom

0

WELLINGTON – Novozélanďania podali vlani vyše 50.000 žiadostí o vyplatenie poistného za zranenia spôsobené zvieratami, medzi ktorými bolo aj uhryznutie tuleňom do zadnej časti tela či kopnutie alpakou (druh peruánskej lamy), niektoré prípady sa týkali aj domácich miláčikov, informovalo Združenie pre kompenzácie nehôd (ACC).

Uviedlo, že okrem zranení, ktoré utrpeli pri starostlivosti o dobytok, kone a ovce, spôsobili Novozélanďanom zranenia králiky, myši, ryby, tulene, tŕňovky (druh raje) a morčatá.

Tieto zranenia stáli krajinu vo finančnom roku 2013-14 vyše 20 miliónov novozélandských dolárov. Jeden človek sa zranil, keď sa pokúšal zabiť úhora ranou do hlavy. Iný utrpel tržné rany pod okom pri zrážke so strakou a rybára pohrýzlo do prstov na nohe mláďa žraloka, napísala agentúra DPA.

Imúnni voči zraneniam neboli ani Novozélanďania, ktorí sa pokúšali zvieratám pomôcť. Jedna osoba si preťažila chrbát pri prenášaní tŕňovky späť do mora a ďalšieho človeka pohrýzla myš, keď ju zachraňoval pre mačkou.

Psy boli vinníkmi vyše 18.000 žiadostí o odškodnenie, ale ACC upozornilo, že nešlo nevyhnutne o pohryznutia či útoky. „Ide aj o nehody, ako je pád po zakopnutí o psa či zranenie spôsobené tým, že sa pes postavil niekomu na prst“.

Veľká časť žiadostí pripadá na zranenia spôsobené dobytkom, ovcami a koňmi, ale ACC zdôraznila, že ide o primerané množstvo, vzhľadom na ich počty, nie preto, že by boli viac nebezpečné.

TASR
Ilustračné foto: