Nepodceňujte pohryznutie psom, môže vás stáť život

0

KOŠICE – Nepodceňujte pohryznutie psom, môže vás stáť život! Tak umrela Košičanka, ktorú pohrýzol jej vlastný pes a lekára vyhľadala až po týždni. Na záchranu jej života už bolo neskoro.

Tridsaťpäť ročná Košičanka venčila psa, ktorého napadol iný pes. Snažila sa ich od seba odtrhnúť, no v zápale boja ju jej pes uhryzol do nohy.

Žena pravdepodobne podcenila uhryznutie, nešla k lekárovi a ranu si vyčistila sama. Keďže bol jej pes očkovaný, neobávala sa, že by sa jej mohlo niečo stať. O prípade informoval denník Plus jeden deň.

„Mladá pacientka podcenila pohryznutie, ktoré bolo v oblasti dolnej končatiny. Na ošetrenie prišla týždeň po napadnutí psom, no odmietla ambulantné prijatie a šla domov. Vrátila sa až na druhý deň, teda ôsmy deň po pohryzení,“ povedal pre denník primár Kliniky úrazovej chirurgie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Theodoz Molčányi.

Ženu hospitalizovali, ale až po ôsmich dňoch od napadnutia psom. „Infekcia mala taký rýchly a akútny priebeh, že jej podľahla napriek operácii zachraňujúcej život,“ dodal.

Ak vám pes alebo iné zviera spôsobí akúkoľvek malú ranu, treba okamžite navštíviť lekára. Ranu treba ihneď hĺbkovo vyčistiť a nasadiť antibiotickú liečbu. Aj malé pohryznutie môže byť totiž smrteľné.

„Mňa keď pohrýzol pouličný kocúr pri kastrácii u veterinára, tak mi to priamo tam veterinár polhodinu premýval jódom a peroxydom a kázal mi hneď si kúpiť prášok framykoín,“ povedala čitateľka Útulkova Saška zo Zvolena.  „Zviera nemusí mať besnotu, ale v papuli a v zuboch má hocičo. Veď sú to mäsožravce. A veru sa mi to hojilo dlho,“ doplnila.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: TASR