Nenaštvite mačku, lebo vám očúra gauč!

0

Bratislava 3. júla (Útulkovo.sk) – Očúrala vám mačka gauč? Môže byť chorá, ale môže takto aj proti niečomu protestovať! „Mačka je živý tvor, má právo byť chorá, hladná, nahnevaná, naštvaná i šťastná,“ vysvetlila chovateľka mačiek Alexandra Pavelková.

Zároveň upozornila, že ak mačka alebo kocúr začne zrazu cikať mimo mačacieho záchodíka, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o zdravotný problém. „Často to bývajú skryté problémy, ktoré odhalí len veterinár pri vyšetrení močových ciest, mechúra a ľadvín z krvi,“ spresnila chovateľka a v takomto prípade odporučila čo najrýchlejšie absolvovať zdravotné vyšetrenia.

„Veterinárovi pomôže, keď mu na vyšetrenie s kocúrikom prinesiete aj vzorku jeho moču, nie staršiu ako pár hodín,“ dodala.

V prípade zmeny prostredia alebo správania sa majiteľa môže mačka tiež reagovať rôzne. Cikanie u mačiek môže byť aj forma protestu proti situácii. Ak ste napríklad nie dlhšie doma a o mačku sa vám stará niekto z príbuzných, pravdepodobne sa stretáva s iným prístupom, na aký je zvyknutá. Môže preto takto protestovať.

Tiež sa môže stať, že sa mačka prestane cítiť vo svojom prostredí bezpečne a začne si ho značkovať. Stáva sa to napríklad po rekonštrukcii bytu.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto TASR/Štefan Puškáš

Súvisiace články:
Stovky mačiek končia v útulkoch kvôli povere
Viac>>
Po kastrácii sa mačka potrebuje dobre vyspať
Viac>>