Nekupujte zvieracie kožušiny. Svoj obchod môžete overiť

0 7088
Zdroj: nationalgeographic.com

Pravú kožušinu môžete nahradiť umelou. Pomôžete sebe aj zvieratám, ktoré by museli kvôli vášmu oblečeniu zomrieť. 

Zvieracie kožušiny už v dnešnej dobe môžeme považovať za prežitok. Umelé materiály, ktoré ich napodobujú, vás zahrejú rovnako a čo je hlavné – nemusí kvôli nim trpieť žiadne zviera.

Výroba kožuchov je poznačená nielen tragickým koncom zvierat, ale aj ich nevyhovujúcimi životnými podmienkami. Väčšina z nich neprešla domestifikáciou a uväznenie pochopiteľne neznášajú dobre. Okrem prirodzeného prostredia im chýbajú aj sociálne väzby.

Ich koniec často pripomína horor. „Norky sa najčastejšie usmrcujú v plynových komorách otravou oxidom uhličitým, alebo oxidom uhoľnatým. Líšky zas elektrickým prúdom, pričom jedna elektróda ja zavedená do konečníka a druhá do úst. Zvieratá do 5kg sa smú usmrcovať ranou do hlavy, bežne sa tiež využíva otrava chloroformom či podanie vysokej dávky anestetík. Pri usmrcovaní je povolené znehybnenie zvieraťa, čo je takisto veľmi stresujúce,“ píše Sloboda zvierat.

Aby ste pravú kožušinu nekúpili ani omylom, skontrolujte svoj obľúbený obchod. Uvedené značky sa zaviazali, že takéto kožušiny predávať nebudú.