Desať najnebezpečnejších plemien, ktoré potrebujú výcvik

25

Bratislava 3. mája (Útulkovo.sk) – Hovorí sa, že neexistuje zlý pes, ale iba zlý pán. Aj tie najnebezpečnejšie plemená, ak sa môžu oprieť o múdreho majiteľa, ktorého považujú za autoritu, pôsobia medzi ľuďmi pokojne a vyrovnane. Ak majú navyše ešte dobrý výcvik, dokážu obdivuhodné kúsky.

Útulkovo.sk vám predstavuje desať plemien psov, ktoré by si rozhodne nemali ľudia, pre ktorých je pes iba imidžovou záležitosťou a nevedia sa o neho správne postarať. V takom prípade sa aj zo psa môže stať nevyrovnaný a nebezpečný tvor.

1. PITBUL

Číslo jedna rozhodne patrí pitbulovi. V porovnaní s ostatnými rasami, je miera úmrtnosti po útoku pitbula najväčšia. Vzhľadom k jeho agresívnej povahe je v niektorých štátoch chov pitbulov zakázaný. Ak však pitbul nie je vycvičený k útokom na človeka, alebo ak nemá nesprávny výcvik, je oddaným spoločníkom a má rád ľudí. Na druhej strane sú pitbuly často používané na nelegálne psie zápasy.

pitbul

2. ROTVAJLER

Rotvajler je teritoriálne zviera, ktoré postráži váš domov naozaj dobre. Väčšina majiteľov rotvajlerov je presvedčených, že to nie sú tvrdé psy, ale aj oni môžu byť agresívne, pokiaľ nemajú správny výcvik. Všeobecne sa rotvajlery považujú za nevhodných domácich miláčikov.

rotvajler

3. SIBÍRSKY HUSKY

Hoci psy husky vyzerajú mierumilovne, správy hovoria, že za posledných 20 rokov umrelo 15 ľudí práve po ich útoku. Tieto psy sú veľmi energické a potrebujú veľa pohybu. Dobre vycvičený husky je k svojej rodine veľmi lojálny a bude ju chrániť svojim životom. Dôležité je, aby boli správne vycvičené. Zlá socializácia a nesprávny výcvik môžu z huskyho urobiť nebezpečného psa.

SR, Zlatá Baòa, psie záprahy, preteky, pes, Martin, Packa,

4. NEMECKÝ OVČIAK

Nemecký ovčiak je veľmi inteligentné a silné zviera. To je aj dôvodom, prečo sa nachádza na štvrtej pozícii v našom rebríčku. Ak sa s vlčiakom dobre zaobchádza, je k svojmu pánovi veľmi lojálny. V opačno prípade sa aj z neho môže stať nebezpečná šelma. Pri správnom výcviku však bude vlčiak vašim najvernejším spoločníkom.

nemecký ovčiak

5. ALJAŠSKÝ MALAMUT

Aljašský malamut je veľmi inteligentné psie plemeno. Rovnako ako husky, aj on je veľmi energický pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu. Keď však jeho energia nie je správne využitá, môže sa stať agresívnym. Tieto psy sa pomaly učia, preto potrebujú trpezlivý výcvik.

aljašský malamut

6. DOBERMAN

Dobermany sú charakteristické svojou inteligenciou, vernosťou a bdelosťou. Označujú ich aj ako „psy s ľudským mozgom“. Často sa využívajú ako strážne psy. Musia byť však správne trénované, inak majú sklon mať problémy so správaním. Ak bude vaša rodina ohrozená, nebudete musieť ani pípnuť a doberman bude robiť všetko, aby vás ochránil.

doberman

7. ČAU-ČAU

Čau-čau je veľmi nezávislý a tvrdohlavý pes, ale ak nie je správne vychovávaný s náležitou pozornosťou, môže byť veľmi agresívny. Je to jediné plemeno, ktoré má purpurové pery a jazyk. Čau-čau pochádza z Číny a jeho názov sa doslovne prekladá ako „pes tlstý lev“.

čau-čau

8. DOGA

Dogy sú výnimočné psie plemená, ktoré sú stredobodom pozornosti všade, kde sa nachádzajú. Svojou veľkosťou človeka často vystrašia. Potrebujú dlhé prechádzky a keď majú pocit, že si ich dostatočne nevšímate, začnú sa búriť. Dogy sú totiť veľmi emocionálne plemeno a ak sa ich rozhodnete trénovať, tvrdý tréning pre ne určite nevyberajte, nebudú naň dobre reagovať. Mimochodom, neočakávajte, že každá doga bude rovnako priateľská ako Scooby Doo.

doga

9. BOXER

Hoci sa boxer tiež nachádza v našom rebríčku, v skutočnosti nie je až taký agresívny. Je to inteligentný pes, ktorý potrebuje tvrdý tréning. Ak ho budete za zlé správanie trestať, nerátajte, že uspejete. Boxer však môže byť vašim verným spoločníkom, ochotný dokonca za vás položiť život. Mimochodom, ak nemôžete spať keď niekto pri vás chrápe, určite nespite s boxerom v jednej miestnosti.

nemecký boxer

10. AKITA INU

Akita je veľmi odvážny pes. Považuje sa tiež za nebezpečného, ale s trochou tréningu sa ho naučíte správne ovládať. Toto plemeno pochádza z Japonska a v minulosti bolo považované za bojové plemeno a tiež využívané na lov.

Akita_inu

Útulkovo.sk
Zdroj: lifestyle9.com
Foto: TASR, AP, Internet