Na zemi sú povolené len veci, ktoré patria psovi

0

BANSKÁ BYSTRICA – A je to tu. Odchádzate od chovateľa alebo z útulku s malým alebo väčším chlpatým klbkom v náručí. Prvé dni sú náročné, či si už donesiete domov šteniatko alebo dospelého psa.

Netreba ale panikáriť. Ak sa vám na začiatku bude zdať všetko komplikované alebo neriešiteľné a každá situácia bude pre vás zúfalá, dajte psovi aj sebe šancu. „Nič nejde zo dňa na deň, ale verte, že keď prekonáte prvotné omyly a slabé chvíľky, bude z vás kompletná rodina,“ uviedla na margo nového štvornohého miláčika v dome kynologička Milota Luptáková z Občianskeho združenia LABKA a HAPPY PAWS.

Je veľmi dobré, ak sa celá rodina dohodne na určitých pravidlách už pred príchodom zvieraťa. Je to veľmi dôležitý krok, ktorý oceníte hlavne neskôr. „Ide o to, aby ste sa všetci zhodli na tom, kde bude psík spávať, kam všade bude môcť ísť, kde bude mať misky, svoj ´vlastný kútik´ a pod. Vyhnete sa tak budúcim nejasnostiam pri výchove a zmätočnému chovaniu, neskôr problematickému správaniu,“ dodala.

[pull_quote_center]Ak jedna osoba psovi dovolí byť na gauči alebo posteli, ale druhej toto vadí a na gauč alebo posteľ ho nepustí, psík to vníma veľmi stresujúco, pretože nevie, čo smie a čo nie. Nevie, koho má poslúchať a koho nie.[/pull_quote_center]

„V konečnom dôsledku bude zviera zmätené a bude vám doslova skákať po hlave,“ vysvetlila.

Napriek tomu, že ľudia nemajú radi, keď sa psy prirovnávajú k deťom, je to tak. Tak ako pri deťoch, tak aj pri psoch je potrebné určiť si hranice, a tie musíte od začiatku dodržiavať. „Ušetríte si veľa času na prevýchovu a v konečnom dôsledku aj peňazí, ktoré by ste neskôr zaplatili odborníkovi za pomocné rady, prípadne prevýchovu,“ poradila Luptáková.

[pull_quote_center]Keď ste sa už celá rodina zhodla na tom, ako budete fungovať (a budete to samozrejme aj dodržiavať), môžete začať pripravovať svoje obydlie.[/pull_quote_center]

Všetko, čo máte voľne pohodené na zemi, pár desiatok centimetrov nad zemou, v poličkách, na malých stoloch a podobne, musí ísť preč. Rátajte s tým, že to tam nasledujúcich pár týždňov až mesiacov viac nebude.

Kvetináče, káble, knihy, noviny, obrusy, papuče, topánky, ovládače, oblečenie a mnoho ďalšieho. Všetko treba odložiť.

Možno vás nový člen naučí väčšej poriadkumilovnosti. Keď vám obžuje vaše obľúbené drahé lodičky, ohlodá obľúbené CD, prípadne si nebudete mať čím zapnúť TV, je to vaša chyba, nie chyba zvieraťa. „Okrem toho, že vám budú tieto veci chýbať, môžu byť v niektorých prípadoch aj životu nebezpečné pre zviera (napr. káble),“ upozornila.

Zároveň dodala, že na zemi sú povolené iba veci, ktoré sú určené pre psíka. To znamená jeho pelech, klietka, misky, hračky… veľa hračiek.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: TASR/AP