Na východe budujú nový útulok, každá pomoc je potrebná

0

VEĽKÉ KAPUŠANY – Regionálne centrum Slobody zvierat OZ Pomoc psíkom na východnom Slovensku sa podujalo vybudovať karanténu a útulok pre zvieratá v núdzi v najchudobnejšom regióne Slovenska, na východe.

„Početnosť osád, bieda a nedostatočná osveta vyústili na východe do obrovského počtu zúfalých zvierat bez domova, liečby, starostlivosti,“ konštatovala pre Útulkovo.sk Silvia Čaňová zo SLobody zvierat s tým, že pozemok pre útulok sa už podarilo zohnať.

Chýbajú im však financie na výstavbu útulku s 25 kotercami. „Predpokladané náklady sú minimálne 10 000 eur,“ spresnila.

„Chceme vybudovať karanténnu stanicu a útulok pre túlavých psov z Veľkých Kapušian, Kráľovského Chlmca a okolitých obcí. Len v uliciach Kráľovského Chlmca je asi 150 psov, ktoré nikomu nepatria a v Kapušanoch 80,“ vysvetlila Jana Bikkyová z OZ Pomoc psíkom na východnom Slovensku.

Ako dodala, psy sa nekontrolovane množia, sučky rodia dvakrát do roka, šteňatá pribúdajú. „Situácia je neúnosná. Mestá doteraz riešili problém privolaním šarhu, ktorý psy utratil. Verejnosť to nevedela, psy nikomu nechýbali,“ zhodnotila.

Psí záchranári začínajú s budovaním útulku od nuly. Treba vybudovať koterce, oplotenie, studňu, odpadové šachty, vyšetrovaciu miestnosť, sklad krmiva a materiálov, miestnosť pre strážnika. Bude potrebné tiež nakúpiť plech, železné stĺpy, kari-siete, búdky, spájací materiál, dlažbu, cement.

Pomôcť môžete aj vy:
Číslo účtu: 3479329759/0200
IBAN: SK3502000000003479329759
BIC: SUBASKBX

Útulkovo.sk
Foto: pomocpsikomvychod.eu