Na viacerých sídliskách možno počuť cinkajúce zvuky netopierov

0

Začiatkom novembra možno na mnohých sídliskách s výškovými budovami po zotmení počuť pravidelné, kovovo znejúce cinkanie.

Tento zvuk vydáva večernica pestrá, netopier, ktorý si tak obhajuje teritórium. „Krátko po zotmení vyletí z úkrytu, obletuje zvolený priestor a ozýva sa pomerne silným, rýchlym cinkaním. Tak dáva najavo ostatným samčekom, že priestor je obsadený a naopak pozýva doň samičky,“ hovorí Michal Noga z organizácie Saola – ochrana prírody.

Netopiere sú podľa jeho slov k ľuďom často bližšie, než si myslia. „Ľudské stavby využívajú ako úkryty, lovia v záhradách i popri verejnom osvetlení. Vzhľadom na ich nočný spôsob života ostávajú pred nami väčšinou utajené. Výnimkou je večernica pestrá. Samček tohto druhu si na prelome októbra a novembra obhajuje svoje teritórium, ktorým bývajú skalné steny, ale čoraz častejšie i výškové budovy v mestách,“ priblížil. Večernice pestré budú aktívne až do konca novembra. Keď teplota poklesne, uložia sa na zimný spánok.

Záujemcovia z okolia Bratislavy sa môžu zapojiť do niektorých z akcií, ktoré organizuje Saola – ochrana prírody a netopiere pozorovať. „Vďaka podpore Bratislavského samosprávneho kraja a Nadácie EPH tento rok ešte stihneme vyčistiť podkrovie od netopierieho guána a vyvesíme 30 netopierích búdok, ktoré vyrobili deti zo základných škôl v Kuchyni, Sološnici a ZŠ Narnia. Dokončujeme tiež uzatváranie zimovísk a v Malých Karpatoch vyznačíme chodníky a miesta, z ktorých je možné bez rušenia pozorovať netopiere,“ zhrnul Noga.