VIDEO: Na Svetovom pohári psích záprahov sa zišlo 74 pretekárov

0

Na Veľkej cene Zuberca 2017 a Svetovom pohári WSA psích záprahov sa v sobotu v Múzeu oravskej dediny v Zuberci – Brestovej zišlo 74 pretekárov zo siedmich krajín.

Riaditeľ pretekov Ľuboš Ocet uviedol, že pretekári zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Nemecka, Luxemburska a Holandska súťažia na dvojdňovom podujatí v piatich kategóriách. „Veľká cena Zuberca je pre nečistokrvné plemená alebo európske saňové psy a Svetový pohár WSA pre čistokrvné plemená, kam patria sibírsky husky, aljašské malamuty či samojedy,“ vysvetlil riaditeľ pretekov.

„V Zuberci organizujeme preteky pravidelne od roku 2004. V roku 2012 tu boli majstrovstvá sveta, predtým majstrovstvá Európy a viackrát Európsky pohár. Svetový pohár je tu prvýkrát,“ podotkol Ocet.

Zápolenie odštartovala kategória, v ktorej pes ťahá za sebou bežkára. „Nasledovala kategória s dvomi psíkmi, kategória so štyrmi psíkmi na osem kilometrov, kategória so šiestimi psíkmi na 12 kilometrov a nakoniec kategória s ôsmimi psami na 18-kilometrovej trati,“ dodal riaditeľ pretekov.