Na Slovensko sa po zime vrátil vzácny sokol červenonohý

0 730
Ilustračné foto.

Na Slovensko sa po zime vrátil jeden z našich najvzácnejších dravcov – sokol červenonohý. Prekonal vzdialenosť asi 8000 kilometrov vzdušnou čiarou a objavil sa na svojom jedinom hniezdisku v okolí Bratislavy.

„Zimuje v subsaharskej Afrike a k nám tradične prilieta koncom apríla, až začiatkom mája. Zaujímavosťou je, že najskôr prilietajú samce a o niekoľko dní samičky. Načasovanie tohtoročného príletu je podobné ako po iné roky,“ informoval Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

Sokol červenonohý je na Slovensku kriticky ohrozený. Kým koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia sa u nás vyskytovalo 70 párov, v roku 2012 sa nezaznamenalo ani jedno úspešné hniezdenie. „Práve vtedy sme naštartovali projekt zameraný na záchranu jeho populácie. Aktivity realizujeme v spolupráci s maďarskými kolegami, ktorí podobným spôsobom v priebehu necelých desiatich rokov dokázali zvýšiť populáciu sokola červenonohého zo 600 na viac ako 1000 párov,“ priblížil Slobodník. Za päť rokov projektu tak na Slovensku napríklad pribudli stovky hniezdnych príležitostí v podobe búdok a špeciálnych podložiek.

Významnú úlohu z hľadiska načasovania hniezdenia zohrá počasie. „Dostatok potravy v podobe drobných cicavcov, najmä hraboša či kobyliek a koníkov, spôsobí zahniezdenie viacerých párov. Naopak, v čase strádania mnoho párov zahniezdi neskôr alebo vôbec. V minulom roku úspešne vyviedlo až päť párov spolu 19 mláďat. Pevne veríme, že táto hniezdna sezóna bude pre červenonohého sokola ešte úspešnejšia,“ zhrnul Slobodník.