Na severe Čiech majú problém: Po vlkoch sa objavil aj mýval

0 796

Ochrancovia prírody v okrese Česká Lípa na severe Čiech majú o starosť navyše – podľa neobvyklých stôp v snehu zistili, že v prírodnej rezervácii Břehyně – Pecopala sa na miestach, kde sa pohybujú vlky, objavuje aj iné zviera, s ktorým sa tam ešte doposiaľ nestretli, píše spravodajský server Novinky.cz.

Po konzultácii s odborníkmi predpokladajú, že do Máchovho kraja – ako sa nazýva juhozápadná časť Libereckého kraja – si našiel cestu dravec, medvedík čistotný.

„Ide o neželateľný a invázny druh, ktorý môže negatívne ovplyvniť pôvodné spoločenstvá. Vďaka svojej schopnosti dobre sa šplhať po stromoch predstavuje hrozbu aj pre vtáky hniezdiace v korunách stromov či v ich dutinách,“ povedal pre portál Novinky.cz zoológ Správy Chránenej krajinnej oblasti Kokořínsko – Máchov kraj Luboš Beran.

Práve ohrozenie vtáctva môže byť v Máchovom kraji obzvlášť nepríjemné. Súčasťou tejto zemepisnej oblasti sú totiž aj veľké lokality s významným výskytom vodných vtákov, ktoré sú ako vtáčie oblasti zaradené v európskom systéme ochrany prírody Natura 2000.

Čo výskyt medviedika čistotného pre túto severočeskú chránenú krajinnú oblasť znamená, sa podľa Berana uvidí o niekoľko rokov: na rozdiel od iných území tam existuje aspoň potenciálna možnosť, že medviedik bude občas likvidovaný vlkom.

Medviedik čistotný (Procyon lotor – možná forma je aj „medvedík“, zastarane tiež „mýval“ pochádza zo Severnej Ameriky a do Európy, ale i na Kaukaz a do Japonska bol zavlečený človekom.

Často je považovaný za škodcu, poznamenávajú Novinky.cz.