Na pravidlách záleží aj pri domácich miláčikoch

0 1985

Každý majiteľ chce, aby sa jeho domáci miláčik cítil slobodne. Zvieratá potrebujú pravidlá. Rovnako aj ľudia, ktorí sa o ne starajú.

Ste za neho zodpovedný
Keď si domov priveziete nové zviera, podobá sa to tomu, keď sa vám narodí dieťa. Najčastejší argument rodičov, ktorí nechcú svojim dieťom dovoliť psa alebo mačku, je to, že napokon sa o ne budú musieť starať oni. Bude na tom kúsok pravdy, pretože malé deti nepoznajú zodpovednosť a často nemajú skúsenosť so starostlivosťou o iných. Pamätajte, že máte za svoje zvieratko zodpovednosť.

Pravidelné kŕmenie
Mačky, tak ako aj psy, musia mať svoj režim. Každý tvor má iné trávenie, no klasickým trojfázovým kŕmením nič nepokazíte. Nezabúdajte na svojich miláčikov, pretože sa vám môžu otočiť chrbtom. Mačkám nestačí miska mlieka denne. Sú to mäsožravce a potrebujú mäso. Vegetariánsku stravu im teda nedávajte. Dôležité je tiež čítať etikety na pokrmoch pre zvieratá.

Výmena vody
Prameň života, voda, je základnou látkou pre každý živý organizmus. Nie je nič horšie, ako nechať svojho miláčika bez misky vody. Neplatí, že vodu stačí meniť raz denne. Možno v nej nájsť rôzne látky z potravy a preto by ste ju mali meniť častejšie.

Tá mačka nesmie dnu!
Sme naspäť pri pravidlách. Treba ich dodržiavať pre pokoj v domácnosti. Hoci je pekné, keď môžete mať svojho zvieracieho spoločníka pri posteli, dôležitejšia je dobrá atmosféra v rodine. Zvieratká by mali robiť náš život lepším. Nemali by byť jablkom sváru. Nie znamená za každých okolností nie.

Pozrite si toto milé video o dodržiavaní pravidiel:

Tomáš Kušnír
Foto: TASR/AP