Na pláž pri meste De Haan vytiahli uhynutú veľrybu

0
Na snímke veterinári režú na kusy zdochlinu veľryby, ktorú vytiahli na pláži pri belgickom prístavnom meste De Haan vo štvrtok 25. októbra 2018. Uhynutým zvieraťom je vráskavec myšok (Balaenoptera physalus), ktorý je po vráskavcovi obrovskom druhým najväčším živým tvorom na svete. Veľryba tohto druhu, ktorej hmotnosť dosahuje zhruba 40 do 70 ton, sa pri belgickom pobreží neobjavila už asi dvadsať rokov. Zdochlinu priamo na pláži rozrezali na kusy a poodnášali, aby tak zabránili jej ďalšiemu rozkladu.

Uhynutú veľrybu vytiahli vo štvrtok na pláž pri belgickom prístavnom meste De Haan.

Na mieste sa napriek hnilobnému zápachu zhromaždili ľudia, informovala agentúra AP. Uhynutým zvieraťom je vráskavec myšok (Balaenoptera physalus), ktorý je – po vráskavcovi obrovskom – druhým najväčším živým tvorom na svete. Veľryba tohto druhu, ktorej hmotnosť dosahuje zhruba 40 do 70 ton, sa pri belgickom pobreží neobjavila už asi dvadsať rokov.

Zdochlinu priamo na pláži rozrezali na kusy a poodnášali, aby tak zabránili jej ďalšiemu rozkladu. Podľa profesora Thierryho Jauniauxa z Univerzity v Liege sa teraz vedci pokúsia zistiť, čo mohlo úmrtie veľryby zapríčiniť. Profesor ďalej povedal, že zviera malo príliš málo tuku, bolo vychudnuté a zjavne prekonalo nejakú traumu. Dodal, že do veľryby mohla na mori naraziť loď.