Na Králikoch budú cez víkend preteky psích záprahov

0

Králiky, obec v Banskobystrickom okrese, už tento víkend (21. a 22.1.) privítajú špičkových musherov a ich psy na pretekoch psích záprahov Visegrad Cup 2017.

Organizátori očakávajú v lyžiarskom bežeckom areáli na Králikoch takmer 60 pretekárov zo šiestich krajín. Na tratiach, ktoré pripravuje banskobystrická mestská organizácia Záhradnícke a rekreačné služby, budú spolu s domácou slovenskou špičkou súťažiť najmä českí, maďarskí a poľskí musheri.

Tradícia organizovania pretekov na bielych stopách medzi Králikmi a Tajovom má 15-ročnú tradíciu. „Po niekoľkoročnej prestávke chytili preteky druhý dych v roku 2012, keď sa do hry vložilo mesto Banská Bystrica. Práve výrazná podpora aktuálneho Európskeho mesta športu umožnila pozvať do srdca stredného Slovenska kvalitných pretekárov, aby tu predviedli zápolenie o prestížne tituly,“ konštatoval organizátor podujatia Branislav Slaný.

Podľa Slaného v tomto roku budú dekorovaní okrem víťazov Visegrad Cup 2017 aj majstri z Poľska a Maďarska. Obe národné asociácie sa totiž rozhodli usporiadať svoj domáci šampionát na králických tratiach. Pre organizátorov je to pocta a zároveň aj záväzok prezentovať sa kvalitne pripravenými pretekmi.

Štart prvého kola je v sobotu o 10.00 h, druhého v nedeľu o 09.00 h. Preteká sa na šprintových tratiach s dĺžkou šesť a desať kilometrov. Kategórie sa delia na dve skupiny.

„Otvorená trieda znamená, že pretekať môžu akékoľvek psy, aj kríženci. Druhá trieda je uzavretá pre štyri severské plemená FCI, a to aljašské malamuty, sibírske husky, grónske psy a samojedy. Ďalej sú jednotlivé podkategórie rozdelené podľa počtu psov v záprahu na dvojzáprahy, štvorzáprahy a záprahy s počtom psov päť a viac. Jediná kategória jednotlivcov, takzvaný skijoring, pozostáva zo psa, ktorý neťahá sane, ale bežca na lyžiach,“ priblížil Slaný.

Na divákov čakajú tiež kulinárske a kultúrne zážitky a na deti v nedeľu aj súťaž, v ktorej si budú môcť vyskúšať krátky okruh behom na lyžiach alebo sánkach za pomoci ťažného psíka.

Návštevníci si môžu vychutnať zimnú atmosféru s príchuťou Aljašky pohodlne, a to vďaka kyvadlovej doprave. „Premávať bude v sobotu a v nedeľu z parkoviska na Štiavničkách od 09.00 h. Na Králikoch pripravujeme i dodatočné parkoviská, ale budú mať obmedzenú kapacitu. Lyžiari smerujúci na lyžovačku pod vlekmi by sa mali dostať do Ski Králiky bez obmedzení,“ doplnil Slaný.