Na juhozápade krajiny začína hniezdiť sokol červenonohý

0
Ilustračné foto.

V týchto dňoch na juhozápadnom Slovensku začínajú hniezdiť dravce sokola červenonohého.

Kým v 90. rokoch 20. storočia hniezdilo na Slovensku 70 párov, o pár rokov neskôr sa tento druh dravca dostal na hranicu vyhynutia. Vlani 16 párov odchovalo 41 mláďat.

„Sokol červenonohý (alebo tiež kobcovitý), tak ako i mnohé ďalšie druhy, potrebuje k výchove mláďat veľa hmyzu i hlodavcov, nepohrdne jaštericami či hrabavkami. Spolu s ďalšími vtákmi obýva poľnohospodársky využívanú krajinu, teda polia. Ak sa tieto príliš ‚ošetrujú‘ herbicídmi, pesticídmi a inou chémiou alebo sú nevhodne zvolené plodiny, ponuka potravy môže klesnúť,“ povedala Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku. Ako ďalej doplnila, výsledkom je malý počet mláďat a ak sa prostredie stane nezaujímavé, nastane úplné opustenie lokality.

„Jediná dnes známa hniezdna lokalita u nás sa nachádza na juhozápadnom Slovensku a teraz je tam poriadne rušno. Niektoré páry si už vybrali svoju búdku, iné sa ešte rozhodujú. Pôvod jedincov, ktoré k nám tento rok prileteli z afrických zimovísk, vieme zatiaľ určiť v prípade piatich sokolov. Tri sme krúžkovali na tomto mieste v roku 2016, respektíve 2017, dva pochádzajú z Maďarska,“ priblížil Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.