Majstrovstvá sveta nemeckých ovčiakov budú po prvýkrát na Slovensku

0 4767

Bratislava 17. júna (Útulkovo.sk) – WUSV Universal Sieger je súťaž nemeckých ovčiakov, ktorá sa koná vždy v inom štáte jednotlivých členov WUSV (Svetovej únie spolkov pre nemecké ovčiaky). Tento rok sa 4. ročník majstrovstiev uskutoční od 20. júna do 22. júna 2014 vo Vranove nad Topľou. Na štarte uvidíme aj slovenskú sučku Gejschu, ktorá bola so svojim psovodom v roku 2011 na prvom mieste v kategórii súk.

Do súťaže sa mohli prihlásiť len tí psi, ktorí boli vybraní a odsúhlasení národnou kynologickou organizáciou. Tá musí byť zároveň členom WUSV.

Organizátorom tohtoročných majstrovstiev je SÚCHNO – Slovenská únia chovateľov nemeckých ovčiakov a akcia sa uskutoční na štadióne FK Vranov.

Celkovo bude súťažiť 48 psov z 13 krajín. Všetky postúpili na majstrovstvá sveta po absolvovaní kvalifikačných pretekov v domácich krajinách. Sú to teda jedni z najlepších a najkrajších psov z každej zo štartujúcich krajín.

VIII. medzinárodný zvod chovných psov a súk

Aké disciplíny na psov čakajú?

Súťažiť sa bude podľa skúšky IPO 3. Tá obsahuje tri disciplíny – stopa, poslušnosť a obrana.

Na stope pes hľadá pachovú stopu, ktorú jednu hodinu pred začatím tejto disciplíny urobil kladač (pomocník). Na tejto stope ponechá predpísané maličké predmety, ktoré potom pes musí nájsť. Hodnotí sa presnosť a nájdenie predmetov v určitom časovom limite.

Poslušnosť je disciplína kde pes musí absolútne presne vyplniť požadované cviky podľa skúšobného poriadku. Hodnotí sa ochota, aktivita, radosť z práce, ale samozrejme aj rýchlosť, presnosť a reakcia na povel.

V časti obrana pes musí nájsť fingovaného páchateľa (figuranta), musí ho označiť štekotom a potom mu nesmie dovoliť, aby ušiel. Figuranti sú špičkovo vyškolení, takže tento cvik je maximálne bezpečný. Agresívni, alebo bojazliví psy sú z tejto disciplíny vylúčení ešte pred jej začatím.

psovod figurant pes plemeno nemecký ovèiak

Unikátom súťaže bude vyhlásenie univerzálneho víťaza. Špecialitou akcie bude výstava psov. Okrem fyzického výkonu sa bude hodnotiť aj ich zovňajšok. Pes musí byť teda nielen poslušný a ovládateľný, ale aj pekný v rámci štandardu plemena. Celý tento program súťaže o univerzálneho víťaza je úplne nový.

Z tohto hľadiska sa bude brať do úvahy ich celkový vzhľad, pomer jednotlivých častí tela k predpísanému štandardu, tvar končatín a podobne. Pes sa bude hodnotiť v postoji a v pohybe. Súčet poradia na preteku a na výstave určí celkového víťaza.

Slovensko vychováva úspešných šampiónov

Slovenskí chovatelia nemeckých ovčiakov sú známi po celom svete. Na Universal Siegri 2011 sa v súťaži družstiev Slovensko stalo vicemajstrom sveta a v roku 2012 v súťaži družstiev bolo dokonca majstrom sveta.

Slovensko sa však pravidelne zúčastňuje aj iných súťaží, kde slávi krásne úspechy. V roku 2013 na Majstrovstvách sveta FCI (všetkých plemien) zvíťazil nemecký ovčiak zo Slovenska, kde porazil 126 psov z 37 krajín.

Podrobnejšie informácie o Majstrovstvách sveta WUSV Universal Sieger nájdete na: http://universalsieger2014.sk/sk/

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: TASR