Minimálne náklady, vysoké zisky. Množiteľov ste možno podporili aj vy

0
Foto: Sloboda zvierat

Zvieratá množiteľov trpia nielen materiálnym nedostatkom. Chýba im aj socializácia či možnosť výbehu.

Množitelia sú masoví producenti šteniatok (alebo iných mláďat spoločenských zvierat). Ich cieľom je rozmnožovanie zvierat na predaj s čo najväčším ziskom. Výsledkom je zanedbávanie základných potrieb zvierat – rodičov i mláďat. „Nedoprajú im riadnu stravu, výbeh, ošetrenie, ani lásku, ktorá nič nestojí,“ vysvetľuje na svojich stránkach Sloboda zvierat. Otrasné podmienky produkujú neduživé zvieratá, ktoré trápia ochorenia kože, kĺbov, preleženiny a ďalšie, ktoré môžu vyústiť do vážnejších problémov.

„Sučky často absolvujú 2 aj 3 gravidity za rok bez adekvátnej starostlivosti, výživy a ošetrenia a podstupujú opakované a neodborné cisárske rezy. Preto sú skoro vyčerpané a keď chovateľom prestanú vynášať, nemilosrdne sa ich zbavujú – vyhodením za dedinu, do lesa či krutým usmrtením.“ tvrdí organizácia. Psychické i fyzické komplikácie sa vlečú so zvieratami celý život.

Podľa Slobody zvierat sa počet nelegálne vyvezených šteniat a šteniat predaných na slovenskom trhu pohybuje na 100 000 zvieratách ročne. Väčšina z nich pochádza práve od množiteľov. Odhaliť ich nie je jednoduché, nevedome ich však podporí každý, kto si od nich kúpi šteniatko. Najefektívnejším riešením je prestať od množiarov kupovať zvieratá. Podporíte tým nikdy nekončiaci kruh utrpenia. Pomoc poskytuje aj Sloboda zvierat, ktorá cez projekt Liberty od Dogs hľadá zvieratám odobraným od množiteľov hľadá nový domov.