Máte doma „tieňovú mačku“? Dajte jej čas

0 2683

Bratislava 5. decembra (Útulkovo.sk) – Zaobstarali ste si domov mačiatko a akoby u vás ani nebolo? Skrýva sa, nechce jesť, ani sa vyšpiniť? Máte doma pravdepodobne „tieňovú mačku“, ktorá potrebuje čas, aby sa aklimatizovala.

Kocúrik sa schováva, pretože všetko je pre neho cudzie, nespoznáva tam nič svoje, bojí sa. Obyčajne sa odváži vyliezť v noci, keď je všade ticho a obyvatelia bytu pospia. „Je preto vhodné nechávať mačiatku jedlo a vodu na pitie v rôznych miestach bytu, pretože takto v noci pod rúškom tmy sa skôr odváži najesť, napiť, prípadne použiť záchodík,“ vysvetlila chovateľka mačiek Alexandra Pavelková.

Zároveň spomenula prípad päťmesačného kocúrika, ktorý sa správal presne ako „tieňová mačka“. Po príchode do svojho nového domova nič nejedol, nepil ani sa nikde nevyšpinil. Neskôr bol síce pokojnejší, dal sa hladkať, aj zobrať na ruky, ale na druhý deň sa situácia znova opakovala a opäť sa skrýval.

Kocúrik potrebuje na aklimatizáciu čas. Postupne sa bude odvažovať chodiť po byte a bude rásť jeho istota, pretože chodením zároveň zanecháva svoje pachové stopy, čo mu postupne označujú byt ako „jeho“ teritórium. „Tento proces môžete urýchliť tak, že zoberiete nejaké jeho veci ešte zo starého domova, a porozkladáte po byte, prípadne poobtierate tieto veci o nábytok, podlahu, kreslá v byte, aby sa na nich usadili stopy jeho pachu – vy ho necítite, ale pre neho je to veľmi dôležité,“ spresnila Pavelková.

Ako dodala, keď ho hladkáte (ak sa dá, je to výborné), tak si ruky nechoďte hneď umyť, ale týmito rukami prejdite po sedačke a kreslách približne vo výške jeho ňufáka. Uvidíte, nebude dlho trvať, a bude „váš“.

Útulkovo.sk
Foto: Alexandra Pavelková

Súvisiace články:
Nenaštvite mačku, lebo vám očúra gauč!
Viac>>

Po kastrácii sa mačka potrebuje dobre vyspať
Viac>>