Majitelia psov v Liptovskom Mikuláši bezplatne získajú vrecká na exkrementy

0 1382

Za účelom prispieť k čistejšiemu prostrediu v Liptovskom Mikuláši poskytne radnica majiteľom psov hygienické vrecká na zber psích exkrementov.

Návrh všeobecne záväzného nariadenia o podmienkach držania psov prijali poslanci mestského zastupiteľstva na svojom dnešnom rokovaní.

Každý rok si môže majiteľ psa prihláseného do evidencie, ktorý má zaplatenú daň za psa, bezplatne na mestskom úrade vyzdvihnúť 100 kusov hygienických vreciek. Magistrát zaplatí za vrecká viac ako 3000 eur. „Pri rozhodovaní o spôsobe prideľovania vreciek, či ich umiestniť na stojany na území mesta, alebo ich odovzdávať držiteľom psov priamo na mestskom úrade, sme sa rozhodli pre druhý spôsob. Dôvodom je hlavne, aby vrecká využívali držitelia psov, ktorí majú zaplatenú daň za psa, a nie tí, ktorí túto povinnosť nemajú splnenú, alebo tí, pre ktorých nie sú určené,“ vysvetlila vedúca oddelenia životného prostredia a poľnohospodárstva na Mestskom úrade v Liptovskom Mikuláši Mária Lošonská.


Ako pre TASR ďalej vysvetlil hovorca mesta Ján Sokolský, radnica v budúcom roku vynaloží na starostlivosť o psov takmer dvojnásobok sumy, ktorú vyberie na poplatkoch. Kým v roku 2014 boli náklady mesta v súvislosti so starostlivosťou o psy na úrovni 39.000 eur, v budúcom roku ich mesto predpokladá až na úrovni bezmála 58.000 eur. „Aby sme nezostali len pri proklamatívnych vyjadreniach, už v budúcom roku pribudnú v meste priestory pre voľný výbeh psov. Z celkovej sumy 58.000 eur je na výbehy určených 15.000 eur,“ povedal. Zvyšná časť sumy poputuje na poskytovanie ďalšieho servisu pre majiteľov psov, odvoz a zneškodňovanie odpadov a 10.000 eur dostane karanténna stanica.

Počet zaregistrovaných psov v meste Liptovský Mikuláš sa pohybuje na úrovni takmer 2000. V roku 2014 ich bolo 1974, v tomto roku 1928. Na poplatku za psa vybralo mesto v roku 2014 37.000 eur, v roku 2016 zatiaľ 35.000 eur.