Kolónia mačiek v Bienskej doline je v žalostnom stave, dobrovoľníci potrebujú pomoc

1 4622

ZVOLEN – Občianskemu združeniu Mačky Zvolen nahlásili mačiatko v zlom stave, nachádzajúce sa v chatovej osade v Bienskej doline. Pri hľadaní mačiatka dobrovoľníčky našli niečo, čo im vyrazilo dych.

V Bienskej doline nepotrebovalo pomoc len jedno mačiatko, ale celá kolónia mačiek.

„Pohľad na tieto zúbožené mačky nám trhal srdce. Boli schopné za jedlom preliezť cez potok a vyšplhať sa hore strmým brehom ku nám,“ priblížila pre Útulkovo.sk Slavomíra Majorová z OZ Mačky Zvolen.

bien

V kolónii sa nachádza asi päť kocúrov, osem dospelých mačiek a veľké množstvo mačiatok rôzneho veku (od 5 týždňov až po 3 mesiace). Mohlo by ísť až o tri rôzne vrhy. Sú vo veľmi zlom zdravotnom stave. „Niektoré väčšie mačiatka už teraz jednooké, ostatným, menším strata zraku stále hrozí. Všetky mačiatka majú zápal spojiviek, problémy s dýchaním, výtok z očí a nosa,“ zhodnotila dobrovoľníčka.

Päť mačiatok, najmenších a „najakútnejších“ z kolónie, odobrali. Dve z nich už majú dočasnú opateru, tri sú zatiaľ v núdzovej dočasnej opatere.
„Po návšteve veterinára sme zistili, že tento stav v kolónii spôsobuje mačací herpes vírus, ktorý postihuje 97 percent mačiek,“ dodala Majorová s tým, že vírus je liečiteľný antibiotikami, a dokonca sa mu dá predísť preventívnym základným očkovaním.

bien4

Ostatné mačky chce občianske združenie kastrovať. „Veríme, že sa nám to podarí a už máme dohodnuté stretnutie s majiteľkou pozemku a chaty, kde sa kolónia zdržiava,“ zhodnotila. Ide o dôchodkyňu, ktorá mačky v rámci svojich možností kŕmi a umožňuje im zdržiavať sa v blízkosti chaty. Na veterinárne ošetrenie ani na kastrácie prostriedky nemá.

Veľmi súrne treba zohnať dočasnú starostlivosť pre ďalšie mačiatka – dvoch 3-mesačných kocúrikov bez očka a mačiatka z núdzovej dočasky. Ak viete pomôcť, ozvite sa na mailovú adresu: mnau.zv@gmail.com.

OZ Mačky Zvolen môžete pomôcť aj finančne:

Číslo účtu: 5057186339/0900
IBAN: SK5609000000005057186339, do poznámky uveďte BIEŇ

bien2

Útulkovo.sk
Foto: OZ Mačky Zvolen