SED: Zodpovednosť za zúbožené mačky v Hontianskych Moravciach majú tí, čo ich vyhodili na ulicu


Hontianske Moravce 27. marca (Útulkovo.sk) – Problém s chovaním túlavých mačiek v Stredisku Evanjelickej DIAKONIE (SED) v Hontianskych Moravciach pretrváva už viac rokov. Pre Útulkovo.sk to potvrdila riaditeľka zariadenia Jana Brunauerová. „Verte, že sme sa vždy snažili nájsť to najlepšie riešenie,“ dodala.

Reagovala tak na minulotýždňový odchyt mačiek v ich zariadení, na ktorý sa podujalo občianske združenie Mačky Zvolen po tom, ako ich na zlú situáciu upozornila dcéra jednej klientky zariadenia. „Mačky, ktoré k nám prichádzajú, sú mačky takmer z celej obce a nezodpovední ľudia, ktorí mačky vyhadzujú alebo doma nechovajú, to majú všetko na svedomí,“ zhodnotila riaditeľka.

Klienti SED doteraz mačky prikrmovali, ale nastal problém, lebo pred zariadením pestujú kvety. V záhone, kde klienti pracujú a zúčastňujú sa pracovnej terapie, sa nachádza množstvo exkrementov. Môžu spôsobiť zdravotné problémy ľudí, ktorí so zemou prichádzajú do styku.

HM1

V súvislosti s informáciami OZ Mačky, ktorého dobrovoľníčky zhodnotili, že niektoré zvieratá boli zúbožené a trpeli podvýživou, riaditeľka uviedla, že zodpovednosť za to, ako vyzerajú, by mali na seba zobrať ľudia, ktorí ich bez ľútosti vyhodili alebo ich jednoducho doma nenachovali. „Keby k tým mačkám, ktoré sme tu doteraz mali, pribudli ďalšie, tak by sme to už nezvládli,“ zdôraznila. „Ak prestaneme v budúcnosti túlavé mačky chovať, prinútime tým ich majiteľov, aby sa o ne postarali,“ podotkla.

„Okrem toho sa začali tieto mačky sťahovať aj do budovy a keďže sú to túlavé mačky, ktoré nie sú veterinárom ošetrované, určite si viete predstaviť riziká, ktoré tu vznikajú,“ upozornila riaditeľka s tým, že nie je v silách zariadenia, aby všetky tieto zvieratká mohli dať ošetriť veterinárom. Preto pristúpili na odchyt mačiek. „Ak sa nám teraz s pomocou OZ Mačky podarí umiestniť do dobrých rúk zvieratká, ktoré tu momentálne máme, myslím, že náš problém vyriešime ľahšie a pomôžeme tým hlavne mačičkám,“ zhodnotila Brunauerová.

Riaditeľka takisto odmietla, že by choré mačky vyhadzovali. „O praktikách, že boli jednoducho vyhodené do poľa, nič nevieme. Ak to urobili ich pôvodní majitelia, tak nech za to berú zodpovednosť oni. My sa snažíme zvieratám pomôcť a práve preto sme privítali iniciatívu pani Šamovej, ktorá nám pomohla kontaktovať práve OZ Mačky vo Zvolene,“ zdôraznila. „Ja osobne mám rada zvieratá a chovám ich aj doma, ale verte, že v zariadení, kde žije 30 ľudí a objekt nie je uzavretý, to nie je také jednoduché,“ konštatovala riaditeľka.

HM2

Zároveň uviedla, že zamestnanci SED si veľakrát zobrali mačky domov do svojej starostlivosti. „Minulý rok si konkrétne jedna naša opatrovateľka zobrala mačku so štyrmi mačiatkami,“ dodala.

SED podľa riaditeľky Brunauerovej momentálne neuvažuje o možnosti chovať v zariadení nejakého domáceho miláčika, na druhej strane nechce, aby jeho obyvatelia nemali k zvieratám prístup. „Momentálne robíme všetko preto, aby sme mohli s klientmi navštevovať farmu, kde sa chovajú kone, sú tam aj psy a mačky a v budúcnosti by sme chceli zabezpečiť pre klientov kanisterapiu,“ vysvetlila a upozornila: „Keďže v sociálnych službách všetci zápasíme s financiami, nemôžeme si dovoliť prikrmovať túlavé zvieratá,“ zdôraznila.

„Verím, že tento problém vyriešime k spokojnosti všetkých a vopred ďakujem všetkým, ktorí nám s tým pomôžu a poskytnú bezpečný domov pre opustené zvieratká,“ uzavrela riaditeľka.

Útulkovo.sk
Foto: OZ Mačky Zvolen

Súvisiace články:
Starenky plakali, mačky museli preč
Viac>>