Starenky plakali, mačky museli preč


Zvolen/Hontianske Moravce 26. marca (Útulkovo.sk) – Slzy do očí sa tentokrát netisli len dobrovoľníkom, ale aj starenkám a starčekom, ktorým mačky spríjemňovali chvíle v domove dôchodcov, v Stredisku Evanjelickej DIAKONIE v Hontianskych Moravciach. Mačky sa k nim zatúlali, oni sa s nimi delili o jedlo, no prišlo rázne rozhodnutie: Mačky musia preč!

Starostlivosť o mačku totiž nespočíva len v tom, že jej dáme jesť. Aj v tomto prípade sa nie každej ušiel kúsok pohodeného jedla… Veterinárna starostlivosť úplne absentovala, mnohé mačky boli podvyživené, choré, a samozrejme, keďže neboli kastrované, rodili mačiatka, o ktoré sa nemal kto starať. Mačiatka končili na ulici alebo umierali.

Na situáciu v hontiansko-moravskom domove dôchodcov upozornila Ingrid Šamová, ktorá tam pravidelne navštevuje mamu. Obrátila sa na Občianske združenie Mačky Zvolen. Zároveň dobrovoľníčky upozornila na chorú mačku, ktorú pravdepodobne vyhodili na pole, aby nezavadzala. Vraj to bola bežná prax. Okrem vyhodenej mačky ich v domove zostalo sedem. Chorých a hladných…

HM

„Keďže Hontianske Moravce nie sú od Zvolena ďaleko, kontaktovali sme riaditeľku tamojšieho Strediska Evanjelickej DIAKONIE Janu Brunauerovú, ktorá nám situáciu potvrdila,“ uviedla pre Útulkovo.sk Slavomíra Majorová z OZ Mačky Zvolen. Ako dodala, riaditeľka ich informovala, že mačky v areáli nechcú, nepatria im, zrejme sú z obce a nesúhlasí, aby ich klienti domova kŕmili.

So súhlasom riaditeľky navštívili minulú sobotu dobrovoľníčky domov dôchodcov a zobrali odtiaľ päť zúbožených mačiek. „Trpeli zjavnou podvýživou aj ich zdravotný stav bol katastrofálny, napriek tomu, že všetky sú prítulné a vďačné,“ priblížila Majorová. V stredisku ešte zostal kocúrik Macko, dve mačky, z ktorých jedna zrejme čaká mačiatka, a v ten deň sa neobjavila. Ich odchyt a premiestnenie by radi zrealizovali čím skôr, ale je to nad sily a finančné možnosti občianskeho združenia.

HM4

„Musím priznať, že aj keď sme už videli všeličo, pri odchyte týchto mačiek nám bolo do plaču. Nielen z ich stavu, ale aj z bolesti, ktorú táto situácia priniesla obyvateľom zariadenia,“ povedala dobrovoľníčka. Klienti domova sa lúčili s mačkami so slzami.

Dve z odchytených mačiek boli veterinárne ošetrené a kastrované. Dočasne sú umiestnené v Karanténnej stanici Zvolen, odkiaľ ich prevezme do starostlivosti občianske združenie Túlavá labka. O ďalšie tri sa zatiaľ stará OZ Mačky Zvolen. Riaditeľka zariadenia ponúkla prispieť sumou 50 eur, ďalších 50 eur vyzbierali od ľudí, ktorým osud mačiek nebol ľahostajný. Peniaze však na záchranu všetkých túlavých mačiek v tomto zariadení stačiť nebudú.

Ďalším problémom je to, že mačky sa po kastrácii naspäť vrátiť nemôžu. „Bežne sa v takýchto prípadoch postupuje tak, že mačičky sa odchytia, veterinárne ošetria, kastrujú, počas narkózy sa zastrihnutím uška označia, že už boli kastrované, a sú vrátené do pôvodného prostredia,“ vysvetlila Majorová. Vedenie domova však podľa dobrovoľníkov povedalo, že mačky naspäť nechce. Útulkovo.sk dalo priestor na vyjadrenie aj Stredisku Evanjelickej DIAKONIE v Hontianskych Moravciach, to však doteraz na naše otázky nereagovalo.

HM3

Odchyteným mačkám budú teda dobrovoľníci hľadať nové domovy. Či sa však do zariadenia v Hontianskych Moravciach postupne nenasťahujú ďalšie mačky bez domova, ktoré si seniori obľúbia, ukáže čas. Riešením by možno bolo využiť už ošetrené a kastrované mačky na terapiu. Zvierací miláčikovia pôsobia na starých ľudí pozitívne, a spríjemňujú im chvíle samoty.

„Pozitívnu skúsenosť majú v Domove dôchodcov a Domove sociálnych služieb v Kremnici, kde uplatňujú felinoterapiu v praxi a tamojší klienti sa starajú o tri mačičky,“ povedala Majorová. Zároveň vysvetlila, že felinoterapia je podporná liečba pri liečbe psychických porúch ľudskej osobnosti a často sa využíva práve v domovoch sociálnych služieb a domovoch pre seniorov.

Útulkovo.sk
Foto: OZ Mačky Zvolen