Mačku z cudzieho auta nemôžete vybrať, mohli by ste ho poškodiť

0 3072

BRATISLAVA – Mačky sa zvyknú usalašiť v motore auta. Toto miesto majú rady, je to dobrá skrýša a počas chladných dní je teplý motor ako radiátor.

Výjazd za mačkou v takýchto prípadoch však často končí neúspechom. Mačku je z útrob auta ťažké dostať aj s odchytovým náradím. „Zväčša nie preto, že je zakliesnená, ale preto, že sa dobre ukrýva a nechce vyliezť a dať sa chytiť. Naša snaha je, naopak, kontraproduktívna, vystrašená mačka zalieza hlbšie a hlbšie,“ priblížila pre Útulkovo.sk Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Ako dodala, v takomto prípade treba dať mačke priestor a čas. „Vzdiaľte sa, keď sa bude cítiť bezpečne, vylezie sama,“ poradila a upozornila, že Sloboda zvierat nemá právomoc siahať ľuďom na majetok a poškodiť im auto. „Podľa platnej slovenskej legislatívy je zviera vnímané ako vec s nižšou hodnotou ako je hodnota auta. Záujem ochrániť auto je podľa zákona nadradený,“ spresnila.

Podľa právneho poriadku Slovenskej republiky, ak nevlastník vidí, že na cudzej veci (vec patriaca tretej osobe) dochádza ku škode, môže zakročiť na odvrátenie škody vtedy, ak svojim konaním nespôsobí ešte väčšiu škodu (príklad: vidím, že niekomu horí v dome, tak rozbijem okno, spôsobím škodu na okne za pár eur, ale uhasím oheň a zabránim obrovskej škode – to je dovolené; ak ale vidím, že v aute sa niekomu roztápa čokoláda na okne na slnku, rozbijem okno, spôsobím škodu 300 eur, ale zachránim čokoládu za 2 eur – to nie je dovolené).

Rovnako je to teraz aj so zvieratami, keď vidíme počas horúčav v aute zatvorené zviera, ako sa tam dusí, nemali by sme zakročiť a rozbiť okno auta, nakoľko rozbitím okna auta by sme mohli spôsobiť väčšiu škodu ako záchranou zvieraťa – veci v aute, ktorého hodnota môže byť nižšia.

Útulkovo.sk
Foto: TASR – Radovan Stoklasa