Pozor! Vystresovaná mačka môže zjesť svoje mačiatka

0

Bratislava 3. septembra (Útulkovo.sk) – Aj toto sa môže stať! Máte doma mačku, s ktorou sa už tešíte na mačiatka a zrazu!… …keď sa narodia, matka-mačka ich zje! Znie to síce príšerne, ale stáva sa to, aj keď je to zriedkavé.

Podľa dlhoročnej chovateľky mačiek Alexandry Pavelkovej zo Zvolena, mačka pri pôrode väčšinou zje vak a placentu obaľujúcu mačiatko, aby sa jej aktivovali hormóny a mala výživu na mlieko.

Mnohí ľudia často v takýchto prípadoch prepadajú panike. „Vo väčšine prípadov si myslia, že mačka zjedla mača, aj keď zje iba placentu, nič to však nemení na tom, že občas sa stane, že zje svojho potomka,“ priblížila.

„Pri prvôstkach, teda pri prvej gravidite, sa môže stať hocičo. Keďže každé mačiatko je uložené zvlášť vo svojom vlastnom obale, niekedy sa stáva, že jedno mačiatko z nejakého dôvodu, väčšinou vrodeného defektu, uhynie a ostatné nemajú najmenšie poškodenie,“ vysvetlila.

Zároveň dodala, že uhynuté mačiatko sa v tomto obale buď mumifikuje a ´narodí´ sa v čase bežného pôrodu ako mŕtve, alebo ho telo mačky vypudí skôr a mačka potom riadne donosí zvyšné mačatá, i keď je to zriedkavá vec.

„Pokiaľ sa narodí mačiatko mŕtve alebo postihnuté, choré, mama-mačka ho väčšinou nechá ležať a viac sa oň nezaujíma, ale môže sa stať aj to, že ho zje, aby mala dosť síl pre ostatné, preživšie mačiatka,“ uviedla.

Mačka môže zjesť mačiatko aj v prípade, že je znervózňovaná okolím, napríklad psom, ktorý býva v jednej domácnosti, vrčaním píly alebo auta na dvore. Kombinácia takýchto problémov spoločne môže spôsobiť, že sa rozhodne nenechať vyjsť ´materiál´ navnivoč a vstrebe ho naspäť, ako vie, teda ho zje.

„V každom prípade netreba váhať a ísť s mačičkou k veterinárovi na sono, aby zistil, či má v sebe ešte živé mačiatka,“ konštatovala chovateľka.

Tiež pripomenula, že mačku je dobré preniesť, ak s tým samozrejme súhlasí, na tiché tmavé miesto, kde by ju nič neohrozovalo, neznervózňovalo a mohla tam vyčkať do pôrodu a zľahnúť.

„Ak sa na veterine pri sone zistí ešte nejaký problém, napr. že ostatné mačiatka sú mŕtve alebo mačiatka sú živé, ale mačička má úzke pôrodné cesty a bude treba cisársky rez, netreba sa báť, skúsený veterinár to zvládne, nie je to také drahé a mačička sa z toho zotaví,“ konštatovala Pavelková.

V každom prípade treba však zvážiť, či mačičku ešte v budúcnosti chcete stresovať graviditou a pôrodmi. „Je vhodnejšie zvoliť kastráciu a dožičiť tak svojej mačke i sebe mnoho krásnych rokov v zdraví a radosti zo života,“ uzavrela

Útulkovo.sk
Ilustračné foto: TASR/AP