Lovec trofejí zastrelil v Zimbabwe potomka známeho leva Cecila

0

Dva roky po tom, ako bol v Zimbabwe zabitý obľúbený lev Cecil, zastihol podobný osud i jeho potomka. Šesťročného Cecilovho syna Xandu okolo 7. júla zrejme zastrelil lovca trofejí, informovala dnes prostredníctvom Facebooku ochranárska iniciatíva World Heritage Species.

Xanda bol podľa tohto zdroja usmrtený pri poľovačke za hranicami zimbabwianskeho národného parku Hwange, neďaleko miesta, kde v júli 2015 ulovil Cecila americký zubár Walter Palmer. Zabitie Xandu potvrdil agentúre DPA organizátor safari Richard Cooke, ktorý zabezpečoval danú poľovačku pre nemenovaného klienta.

Prípad Cecila, ktorého lovci údajne vylákali z chráneného územia, vyvolal pobúrenie po celom svete. Zimbabwianske orgány však voči Palmerovi nakoniec nevzniesli nijaké obvinenia, keďže jeho konanie zhodnotili ako legálne.

Pohyb Cecila i Xandu sledovali výskumníci Oxforskej univerzity pomocou obojkov s vysielačkami.

„Poľovačka bola legálna a obojok bol vrátený. To je všetko, čo môžem nateraz povedať,“ uviedol dnes Cooke.

„Je to rovnaký nezmyselný a tragický príbeh, aký sme počuli o Cecilovi,“ uviedli aktivisti World Heritage Species, pričom poukázali na „pretrvávanie otrepaného a nepodloženého argumentu“, že lov trofejí prispieva k ochrane divožijúcej zveri a zároveň zaisťuje miestnemu obyvateľstvu potrebný príjem.