Lavínové psy a psovodi trénovali aj s vrtuľníkom

0

VYSOKÉ TATRY – Každoročne sa horskí záchranári stretávajú na Popradskom plese vo Vysokých Tatrách, aby si preverili svoje schopnosti pri záchrane ľudí zasypaných lavínou a zároveň otestovali lavínových psov.

„Tento rok je kurz aj s medzinárodnou účasťou, máme tu kolegov z Talianska, Chorvátska, Česka, Poľska a nechýbajú ani naši psovodi z Horskej záchrannej služby (HZS). Dokopy je tu 36 psov, rozdelení sú do jednotlivých družstiev.

Výcvik končí aj skúškami v kategóriách A, B a C, ktoré následne oprávňujú psov a psovodov zúčastniť sa na ostrej lavínovej akcii,“ uviedol pre TASR šéf kynológov HZS Ján Žiška.

Tu bude player

Najmladší účastník kurzu má päť mesiacov, staršie a skúsenejšie lavínové psy majú aj 11 rokov. Okrem práce v lavíne využívajú záchranári aj prácu s vrtuľníkom v spolupráci s letkou Ministerstva vnútra SR.

„Je dôležité, aby si psy zvykali aj na ten hluk a stres, všetko, čo je so záchranou v teréne spojené. Cieľom tohto cvičenia je čo najviac sa priblížiť reálnej akcii. Figuranti sú zasypaní vo svojich zákopoch ešte pred príchodom psov, aby to simulovalo reálne uviaznutie v lavíne,“ doplnil Žiška.

Horskí záchranári používajú na lavínovú záchranu predovšetkým nemeckého ovčiaka. útulkovo.sk prináša fotografie z cvičenia záchranárov.

záchranár cvièenie lavínový pes Popradské pleso

cvièenie lavínový pes Popradské pleso záchranári

helikoptéra navijak záchranár cvièenie lavínový pes Popradské pleso

zasypaný figurant záchranár cvièenie lavínový pes Popradské pleso

cvièenie lavínový pes Popradské pleso

TASR/Útulkovo.sk
Foto: TASR – Oliver Ondráš