Kúpili ste svojmu dieťaťu pod stromček psa? Starať sa o neho budete vy!

0 1827

Bratislava (Útulkovo.sk) – Kúpili ste svojmu dieťaťu pod stromček psa? Uvedomte si, že je to v prvom rade váš darček. „Deti väčšinou nemajú takú zodpovednosť a ani výdrž sa dlhodobo starať, a keď ich to po čase omrzí, tak či tak skončí starostlivosť na rodičovi.

Podľa veterinára Davida Michaláka by mali rodičia pri kúpe domáceho zvieratka myslieť na to, že nesú všetku zodpovednosť za starostlivosť a pohodlie zvieraťa. „Oni budú majitelia zvieraťa a budú zodpovední za všetko, čo s tým súvisí,“ zdôraznil.

„Psík je vhodným darčekom vtedy, keď je rodina pripravená sa o zvieratko starať do konca jeho života. Treba si uvedomiť, že je to živé stvorenie a nie hračka, ktorá keď nás prestane baviť, dá sa odložiť do police,“ upozornil cvičiteľ psov Peter Bahna s tým že je to záväzok na minimálne desať rokov.

Jediným dôvodom, prečo je obdobie sviatkov a dovoleniek vhodným na zaobstaranie si domáceho miláčika je podľa Michaláka ten, že ľudia majú viac času na to, aby sa mu venovali a začali s postupnou výchovou. „Zaobstaraniu si akéhokoľvek zvieraťa musí predchádzať veľmi starostlivé zváženie, či mu naozaj vieme zabezpečiť takú starostlivosť, aby prežilo v rodine plnohodnotný život,“ uzavrel veterinár.

Útulkovo.sk
Ilustračné foto TASR/František Iván