Kriticky ohrozené sokoly červenonohé zahniezdili opäť na Slovensku

0
Ilustračné foto.

Kriticky ohrozené sokoly červenonohé by aj v tomto roku mohli priviesť na Slovensku svoje mláďatá. Ornitológovia potvrdili, že na znáške sedia zatiaľ tri samice.

Začiatok starostlivosti o potomstvo je posunutý pre nepriaznivé počasie a nedostatok potravy. Pre úspešné vyvedenie mláďat potrebuje najkrajší dravec na Slovensku počasie bez veľkých búrok.

„Sokoly červenonohé trávia zimu v subsaharskej Afrike, k nám prilietajú najmä v máji. Tento rok sme ich u nás pozorovali už koncom apríla. Pre chladné dni v máji a nedostatok potravy bolo hniezdenie oneskorené, tri samice ešte len začali sedieť na znáške. Sokoly sú známe tým, že si vlastné hniezdo nestavajú, ale využívajú hniezda iných vtákov, predovšetkým krkavcovitých druhov, akými sú straka, havran či vrana,“ hovorí Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

Ochranárom sa vo vybraných lokalitách podarilo nadviazať spoluprácu s poľovníckymi združeniami. Poľovníci tak nebudú v revíroch strieľať krkavcovité druhy vtákov, na ktoré je sokol hniezdne naviazaný. „Význam opatrenia sa nám hneď potvrdil, po viac ako desiatich rokoch zahniezdila jedna samica v hniezde vrany, ďalšie dve v pripravených búdkach,“ poznamenal Slobodník.

V kontrole hniezd budú ornitológovia pokračovať. „Uvidíme, či sa ešte vytvorí nejaký pár. Minulý rok vyviedol jediný pár štyri sokolíky, veríme, že tento rok bude pre nášho fešáka medzi dravcami priaznivejší,“ doplnil Slobodník.

Sokol červenenohý je na Slovensku kriticky ohrozený. V posledných rokoch úspešne hniezdili len jeden až tri páry.
TASR