Ázijci v Seredi mučili narodeninovú kozu

3

Sereď 7. októbra (Útulkovo.sk) – Otrasné týranie! Dvadsaťštyri hodín trpela koza so zviazanými končatinami bez jedla a vody na dvore rodinného domu v Seredi a čakala na smrť. Posledné hodiny života, predtým, ako skončila na pekáči, strávila v obrovských bolestiach.

Jej úpenlivý plač však nenechal ľudí ľahostajnými a nahlásili ju dobrovoľníkom z Občianskeho združenia (OZ) Tulák v Seredi. Pre Útulkovo.sk to potvrdil Milan Bako z OZ Tulák.

„Naši ázijskí spoluobčania zase raz ukázali, aký majú vzťah k zvieratám. Šiesteho októbra sme dostali hlásenie, že na dvore rodinného domu na Vinárskej ulici v Seredi už druhý deň ´plače´ kozička,“ opísali dobrovoľníci situáciu na svojej internetovej stránke s tým, že koza ležala na betónovej podlahe so zviazanými končatinami.

Koza žalostne kvílila so zviazanými nohami, 24-hodín sa nevedela ani pohnúť, nedostala piť ani jesť. Dobrovoľníci preto privolali políciu a kontaktovali obyvateľov domu. „Ako sa nám domáci zdôveril, kozu doviezol ráno a chystali sa ju zabiť a osláviť narodeniny,“ priblížili.

„To sa aj udialo, ešte kým sme boli na ulici, a to tak, že koze za plného vedomia podrezali krk a nechali ju vykrvácať. Celú túto udalosť bolo vidieť z balkóna vedľajšieho činžiaku,“ dodali.

Podľa Vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky o chove hospodárskych zvierat a o usmrcovaní jatočných zvierat sa však jatočným zvieratám pred omráčením nesmú zväzovať končatiny. Tiež sa nesmú zvieratá usmrcovať bez predošlého omráčenia. „Usmrtenie jatočného zvieraťa bez omráčenia je neprípustné,“ hovorí vyhláška.

Situáciu bude preverovať regionálna veterinárna správa.

Útulkovo.sk
Foto OZ Tulák Sereď