Kovboji protestovali proti plánovanému odstrelu divých koní

0 712
Ilustračná snímka, zdroj. TASR/Radovan Stoklasa

Vláda Nového Južného Walesu plánuje odstrel 90 percent zo 6000 divých koní.

Pastieri na koňoch a stovky milovníkov týchto zvierat na vlastných nohách protestovali dnes v centre austrálskeho mesta Sydney proti plánom vlády štátu Nový Južný Wales zredukovať počet divých koní v pohorí Snowy Mountains a vykonať odstrel tisícov kusov. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Vláda Nového Južného Walesu plánuje odstrel 90 percent zo 6000 divých koní, známych v Austrálii pod názvom brumbies, ktoré sa voľne pohybujú v spomínaných horách.

Minister životného prostredia Mark Speakman zverejnil začiatkom tohto roka návrh plánu, zameraného na zmiernenie vplyvu divých koní na citlivú vegetáciu a vodné toky v divočine národného parku po celom pohorí Snowy Mountains.

Ak nebude možné nahnať divé kone dokopy, budú ich odstreľovať rangeri a tí znížia ich počet za 20 rokov zo 6000 na 600.

Protestujúci ľudia pred budovou parlamentu vrátane desiatok jazdcov, ktorí priviedli svoje kone priamo do centra mesta, však vyhlásili, že brumbies sú podstatnou súčasťou austrálskeho folklóru. A vyzvali vládu, aby od odstrelu upustila.

Osadníci prvýkrát vypustili kone do hôr začiatkom 19. storočia a vyše 150 rokov tam trvala romantická tradícia nahnať dokopy statné, nespútané divé kone a skrotiť ich tak, aby sa z nich stali hospodárske zvieratá alebo domáci miláčikovia.