Sliepky sa zo zúfalstva požierali navzájom, jednu dokonca ušliapali na smrť

0

Bratislava 23. júla (Útulkovo.sk) – Doslova horor zažívali uplynulý víkend zvieratá na farme v Kopernici neďaleko Kremnice! Približne tristo sliepok, husí a kačíc, ako aj psy, niekoľko mačiek, dva poníky a zajac neuveriteľne trpeli a takmer prišli o život.

Nezodpovedný majiteľ farmy vraj odcestoval do zahraničia. Starostlivosť o farmu údajne zveril svojej známej, tá však zvieratá časom nemala čím kŕmiť. V slnečnej páľave bez kvapky vody, či zrnka krmiva začali zúfalé sliepky a husi požierať zdochliny uhynutých zvierat.

„Z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Žiari nad Hronom sme sa náhodou dozvedeli, čo sa deje na farme,“ uviedlo pre Útulkovo.sk OZ Túlavá labka s tým, že podľa RVPS by zvieratá víkend pravdepodobne neprežili a všetky by čakala krutá pomalá smrť.

„Pre nás to bol šok, nechápali sme, ako môžu len tak nechať zvieratá s vedomím, že do pondelka aj tak uhynú. A vtedy sme začali konať, volali na RVPS, zistili číslo na človeka, čo je na farme a spýtali sa, či im môžeme pomôcť a zohnať financie a krmivo cez sociálnu sieť… Neskôr sa s nami spojila aj moderátorka Janka Hospodárová,“ dodali dobrovoľníci z Túlavej labky.


Informácie o dianí na farme priniesla aj televízia Markíza. Zábery, ktoré zverejnila, boli otrasné. Zúfalé sliepky a husi požierali zdochliny svojich menej šťastných predchodkýň, v prudkom slnku sa motali po výbehu bez kvapky vody, či zrnka krmiva.

„Keď sa ľudia dozvedeli, ako to na farme vyzerá, začali prinášať krmivo a tiež poskytovali finančnú pomoc a my sme hneď v sobotu doobeda mohli ísť na farmu s prvým krmivom,“ konštatovala Viktória, ktorá vyzdvihla, že cudzí ľudia nezostali ľahostajní a snažili sa zvieratám zachrániť životy.

Na farme sa stretli viacerí ľudia, okrem OZ Túlavá labka tam boli aj dve panie z Lučenca a Ján Frohn, ktorí doniesli krmivo na vlastnú päsť. Janka Hospodárová prišla aj s kamarátom a tiež doniesli krmivo a finančnú pomoc. Stretli sme sa tam s pánom, ktorý chodil na farmu pár dní dozadu. Práve on zavolal RVPS a televíziu.

Postupne sme začali všetci zvieratá kŕmiť. Nastal totálny chaos, hlavne pri sliepkach. „Vyhladnuté zvieratá sa začali biť, stúpať navzájom po sebe, jedna sliepka, taká, čo už umierala, skončila pod asi 30 sliepkami a zmizla. Už som ju ani nevidela,“ opísala Viktória zúfalú situáciu.

„Jedlo sme miešali, rozhadzovali na rôzne miesta, aby vznikli skupinky, no kým sa zvieratá upokojili, chvíľu to trvalo. A potom už len jedli. Tiež sme im nanosili vodu z potoka,“ dodala. Kačky a husi boli vedľa v ohrade, ale aj na prízemí rodinného domu, kde bol totálny humus. „Totálna špina, všade výkaly a aj mŕtve či vyslabnuté zvieratá, hlavne malé káčatá a húsatá,“ opísali dobrovoľníci na sociálnej sieti.


Na základe pokynu majiteľa farmy, ktorý dal informáciu, že zvieratá sa môžu rozdať, to dali vyhlásiť v miestnom rozhlase a zverejnilo sa to na sociálnych sieťach. Od soboty poludnia až do nedele večera prichádzali ľudia na farmu.

Niektorí priniesli krmivo alebo peniaze, niektorí prišli po zvieratá, ktoré si vzali na svoje farmy, aby sa o ne postarali. „Myslím, že to bolo najlepšie riešenie, pretože radšej nech si zvieratá vezme niekto, kto sa o ne postará, ako by ich malo na tom slnku vykrúcať a pomaly by umierali, majiteľ sa rozhodol dobre,“ dodala Viktória. „Bolo to hrozné, pri pohľade na niektoré hynúce husi som už strácala nervy,“ zhodnotila.

Túlavá labka za pomoci verejnosti a dobrých, neľahostajných ľudí pomohla počas víkendu nájsť domov pre takmer všetky zvieratá. Prišli ľudia z Detvy, z Púchova, z Banskej Štiavnice, ale aj z iných kútov Slovenska.

Našli sa však aj takí, ktorí si na farmu prišli pre obživu zadarmo a ´pomoc´ sliepkam chápali ako jednoduché získanie potravy bez platenia. „Na farmu prišlo aj niekoľko Rómov, ktorí začali pchať sliepky do igelitových vriec,“ napísali dobrovoľníci na sociálnej sieti. Zároveň upozornili, že aj tieto sliepky nakoniec zachránili a títo ´záchranári´ nakoniec obišli naprázdno.

Útulkovo.sk
Foto OZ Túlavá labka