Koniec zvieratám v cirkusoch? Pomôžte šíriť osvetu

0
Zdroj: TASR/AP
Aktivisti upozorňujú na nepriaznivé podmienky, v ktorých žijú zvieratá v cirkuse.

Život zvierat v cirkuse je už dlhšie predmetom verejnej diskusie. Odporcovia upozorňujú, že kočovný život v neprirodzených podmienkach by sme viac nemali akceptovať. „Zvieratá v cirkusoch trpia holým stiesneným ustajnením bez možnosti prirodzeného správania, celoročnými transportmi (10 mesiacov v roku!) v horúčavách i mrazoch a stresom, strachom i bolesťou z drezúry,“ pomenúva problémy Sloboda zvierat.

Tému cirkusu nastoľuje organizácia v spolupráci s Eurogroup for Animals aj v rámci slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.

Už 23 krajín (napr. Grécko) zakázalo používanie divožijúcich zvierat v cirkusoch, ďalších 22 účinkovanie zvierat v cirkuse aspoň obmedzilo. „Z hľadiska spoločenských noriem, ako aj z výchovného hľadiska je cirkus, v ktorom vystupujú zvieratá ťažko akceptovateľný. Pestuje, najmä v deťoch, nesprávne predstavy o zvieratách, ich životných potrebách a prirodzenom správaní,“ argumentuje v dôvodovej správe Sloboda zvierat. Cieľ je jasný – dosiahnuť legislatívne opatrenia aj na Slovensku.

Proti cirkusom sa už ľudia postavili aj vo viacerých protestoch, k najväčším patria iniciatívy Nerob cirkus, Cirkus nie je sranda či 269 Life Slovakia. Slovensko vlastné cirkusy nemá, je však hostiteľskou krajinou tých zahraničných.