Kocúr Achilles predpovedá výsledky futbalu

0

Populárne ruské múzeum Ermitáž si spomedzi viacerých mačiek žijúcich v jeho priestoroch vybralo jednu, ktorej úlohou bude predpovedať výsledky nadchádzajúceho medzinárodného futbalového turnaja – Pohára konfederácií FIFA, ktorého 10. ročník bude Rusku prebiehať od soboty až do júla.

Voľba padla už vo štvrtok na bieleho vykastrovaného kocúra Achillesa. Tomu dajú pred každým zápasom na výber z dvoch misiek s jedlom, na ktorých bude zároveň vyobrazená vlajka krajiny, ktorej tím práve súťaží. Tým, že si Achilles vyberie jednu a pustí sa do jedla, zároveň označí krajinu, ktorá by v zápase podľa neho mala zvíťaziť.

Petrohradské múzeum Ermitáž poskytuje momentálne domov okolo 50 mačkám, ktoré žijú v jeho pivniciach a chytajú myši. Mačky takýmto spôsobom bývajú v Ermitáži už od 18. storočia, a síce od čias ruského cára Petra Veľkého. Práve tento panovník ich priviedol aj do petrohradského Zimného paláca – zimného sídla ruských cárov.

Pohyt mačiek v Ermitáž neskôr úradne odobrila cárovná Katarína Veľká, ktorá z nich urobila oficiálne strážkyne tejto svetoznámej galérie, priblížila agentúra AP.