Klimatické zmeny prajú parazitom, ktoré u nás napádajú psy

0 663

Klimatické zmeny menia správanie niektorých parazitov. Na Slovensko buď prichádzajú nové druhy, alebo sa tie už dlhšie udomácnené presúvajú do vyšších polôh.

„Za ostatných 100 rokov u nás vzrástla priemerná teplota vzduchu o 1,8 stupňa Celzia,“ povedal pre TASR Branislav Peťko z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Košiciach.

V dôsledku dlhodobého otepľovania priniesli nového parazita na Slovensko napríklad komáre zo subtrópov. Je ním vlasovec, odborne dirofilária, na južnom Slovensku ho parazitológovia zaznamenali v roku 2005. Ide o veľmi tenkého, desať- až 30-centimetrového bieleho červa, ktorý je nebezpečný najmä pre psy. „V tejto oblasti je napadnutých desať až 40 percent psov, najmä tie, ktoré bývajú v búdach,“ uviedol Peťko.

Aby sa z vlasovcov mohli v komárovi vyvinúť infekčné larvy, potrebujú trvale teplotu minimálne 14 stupňov Celzia po dobu štyroch týždňov. Tropické noci sú na našom území podľa odborníka bežné, a tak majú vhodné podmienky pre vývin a prežitie.

TASR