Kiara – OZ Túlavá labka


Pamätáte si na čiernu ovčiačku Lesanku a jej šteniatko Kiaru, ktoré boli u nás asi pred 2 rokmi? Boli vyhodené pri ceste, dlhší čas žili v lese, po náročnom odchyte k nám prišli vychudnuté, vystrašené. Obe však našli celkom rýchlo domovy, Lesanka dokonca až v Česku. Pamätáte? Tak toto je Kiarka. Majitelia sa odsťahovali z domu do bytu a Kiaru sme museli vziať do útulku.

Je veľmi smutné, keď sa vracajú psíci z adopcie. Okúpali sme ju, vyšampónovali, vyčesali, dostala obojok proti blchám. Má problémy so zadnými labkami, nevie ich poriadne ovládať, ťahá ju do strán – hlavne doľava, niekedy aj spadne. Takže budeme musieť nasadiť liečbu, vitamíny… Poradíme sa s veterinárom, veríme, že sa ešte pre ňu bude dať niečo urobiť.
Kiara je veľmi priateľská a veselá sučka, ktorá sa teší zo života. Síce sa trochu bojí, všetko je pre ňu nové, ale zvedavosť zatiaľ víťazí. Na svoj malý „hendikep“ si už zvykla, aj si pobehne, veľmi rada aportuje. Je kamarátka so psíkmi. Prechádzku si poriadne užívala, pobežkala si po trávičke, preskúmala okolie. Je to poslušná sučinka, drží sa pri človeku, je veľmi inteligentná. Pred adopciou bude kastrovaná. Bude z nej úžasná rodinná sučinka! Zaslúži si druhú šancu.

Kiara absolvovala dňa 04.08.2012 vyšetrenie na klinike v BBVet, tu je v krátkosti náš laický záver z vyšetrenia:
Najprv sme s ňou boli vonku a chodili po ceste, veterinár sledoval jej pohyby a chôdzu. Kiara má problém, že pri pomalšej chôdzi nedokáže ísť rovno, stále ju ťahá doľava až ju niekedy zakrúti dokolečka, niekedy ju sám zadok ide predbehnúť. Skúšali sme rôzne cviky, čo nám veterinár kázal, potom sme skúšali, či sa dokáže zaprieť do zadných nôh atď…Kiara sa nedokáže zaprieť, nedokáže si veľmi nohy ovládať pri pomalej chôdzi, ma problém si spokojne sadnúť, no pri behu takmer problém nevidieť.
Kiara však netrpí žiadnymi bolesťami, skôr to brala ako hru, je veľmi pohodová a zlatá :o)

V ordinácii jej veterinár vyšetril kĺby rôznymi spôsobmi, skúšal citlivosť a jej reakcie. Skúšal základné reakcie očí, sledoval, či nemá poškodený mozog. Záverom je, že kĺby má vo výbornom stave, môže byť hrdá na to, že zacvičila také cviky, pri ktorých mnohí iní psíci tejto rasy majú problém a nedokážu to s nôžkami zacvičiť.

Problém bude neurologický…

Zatiaľ sa vyšetrenie nervov nejde vykonávať (aj vzhľadom na jej vek, nie je to už šteniatko), skúsime jej pomôcť najprv „bezzákrokovou“ formou. Bude dostávať každý deň dávku vitamínu K a pravidelné cvičenie a masírovanie nôh.

Cvičenie bude spočívať v čo najpomalšej chôdzi, aby sa Kiara naučila používať svalstvo zadných nôh, aby dokázala zadok udržať rovno. Chodiť s ňou budeme na krátkej vôdzke, ja z jednej strany a Kiara bude mať z druhej strany stenu, popri ktorej pomaličky pôjdeme…Bude to pre ňu náročné cvičenie, no dúfame, že jej to pomôže :o) Ďalej každodenné masírovanie svalov a celých zadných nôh.
Nazatiaľ sú vylúčené dlhé prechádzky a behanie navoľno s inými psami. Tak nám držte palce, nech sa Kiare polepší. Bude z nej úžasná rodinná sučinka!

O zvieratku:

Meno: KIARA
Vek: cca 2 roky
Rasa: čierny nemecký ovčiak
Pohlavie: sučka
Veľkosť: stredne veľká až väčšia

O útulku: OZ Túlavá labka

OZ Túlavá labka vzniklo za účelom pomoci zvierat v Štiavnických vrchoch i keď niekedy pomoc siaha aj ďalej. Nedá sa pomôcť každému zvieraťu v núdzi, ale snažíme sa pomáhať, ako sa len dá v rámci našich možností. Viac>>