OZ Túlavá labka

OZ Túlavá labka
OZ Túlavá labka
0903 261 807, 0911 291 083 – (prosím volať od 8:00 – 20:30)
Ferka Urbánka č. 4, 969 01 Banská Štiavnica

V decembri 2008 založila partia kamarátov z Banskej Štiavnice, ktorých spájala láska k zvieratám, OZ Túlava labka. Všetci sme sa spoznali nezávisle rok predtým ako aktivisti v miestnom útulku. Boli sme nútení túto činnosť opustiť a začali sme robiť pre zvieratá po vlastnej línii, s vlastnými rozumom a vlastnými rukami.
OZ Túlavá labka vzniklo za účelom pomoci zvieratám, pretože ich všetci máme radi a cítime potrebu im pomáhať. Naša činnosť je zameraná na pomoc v Štiavnických vrchoch i keď niekedy pomoc siaha aj oveľa ďalej.

Je nás 6 najaktívnejších členov, ktorí vybavujeme veci okolo zvierat, odchytu, veterinárneho ošetrenia, kastrácií, opatery, fotenia zvierat a zabezpečovania adopcií. Ďalej nám pomáhajú študenti, dobrovoľníci a sympatizanti, bez ktorých by to nešlo a veľmi im ďakujeme :o) Tak isto sa snažíme do pomoci zapájať aj verejnosť, ktorá žiada o pomoc nás ;o) Sme radi, že postupne si získavame milých ľudí, ktorí chcú pomáhať zvieratám v núdzi rôznymi formami: dočasnou opaterou, finančne, prevozmi zvierat do nových či dočasných domovov, pooperačnou starostlivosťou, odchytom pouličných zvierat, inzerciou, pekným a povzbudivým slovom, materiálne atď…

Psíci aj mice k nám prichádzajú rôzne. Samozrejme klasika, odchytené z ulice. Ďalej ich preberieme od ľudí, ktorí ich našli, alebo ktorí ich už nechcú. Od veterinárov, ku ktorým prišli dať zviera utratiť…tak sa ozvú nám, či ho nevezmeme. Ďalej prebratím z mestskej karanténnej stanice…atď. Nemôžeme pomôcť všetkým, snažíme sa ako sa dá, v rámci našich časových, priestorových a finančných možností.

Zvieratá k nám prichádzajú v rôznom zdravotnom a psychickom stave. Niekedy je to krásne zdravé zviera, inokedy zúbožená dušička, ktorá sa bojí každého pohybu, alebo dobitá, či podvyživená, či v stave, ktorý si vyžaduje operačný zákrok.

Financie máme od dobrých ľudí z príspevkov, darov a z 2%. Zatiaľ musíme (či chceme, či nechceme) fungovať nezávisle od mesta, či už finančne či materiálne. Nejaká pomoc nám už bola samozrejme aj zo strany mesta podaná…Zatiaľ však výraznejšia spolupráca nefunguje. Našťastie sa nám všetko darí vykrývať, zatiaľ sme neboli v situácii, kedy sme mali na účte 0 eur, aj keď už výška financií na účte dosahovala ledva 26 eur. No podarilo sa zažehnať katastrofu :o)

Aj v najhorších chvíľach, keď máme pocit, že toto je už „silné kafé“, si vždy povieme, že pre tie zvieracie dušičky sa to oplatí. Neustále sa stretávame s ľudskou ľahostajnosťou, hlúposťou, zákernosťou, nelútosťou, s ktorou sa snažíme bojovať. Keď si už myslíme, že nás nič nemôže šokovať, vždy sa niečo nájde, pretože človek je proste veľmi vynaliezavý v robení zla. Niekedy nás sily opúšťajú…ibaže vidieť šťastné zachránené zviera nám silu vždy dodá. Ten nádherný pocit z pomoci zvieratám je nenahraditeľný :o) Zvieratká nám energiu dobíjajú a my ju potom používame ďalej v ťažkých situáciách. Stretávame sa so smrťou milovaných zvierat, no stretávame sa s láskou, radosťou, spokojnosťou …a to je to naj ;o) Tak isto sme všetci v OZ TL kamaráti, musíme držať spolu a vzájomne sa podporovať.

Ak by nám chcel niekto pomôcť, spotrebujeme takmer všetko :o)) Zídu sa nám vyradené hrnce, misky, nádoby, nástroje, krhla, vedrá, sud na vodu…Ďalej samozrejme strava pre psíkov a mačičky, veterinárne prípravky, hračky, obojky a vôdzky (verte, či neverte, toto je neustále nedostatkový materiál :o)), ďalej staré oblečenie, deky, handry, obliečky…Samozrejme finančná pomoc je vždy vítaná ;o)

Ešte raz chceme poďakovať ľuďom, ktorí nám pomáhajú, či sú to už firmy, či fyzické osoby. Bez pomoci by sme boli stratení.
ĎAKUJEME!

Bližšie info o našej činnosti, našich zverencoch nájdete na www.tulavalabka.sk, alebo na FB – Tulava labka, OZ Tulava labka.